İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşları Konut Kredisi Kullanabilir mi?

Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşları Konut Kredisi Kullanabilir mi?

Bankalar bireysel kredi ürünlerini sadece Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan müşterilerini dikkate alarak geliştirmiyor, aynı zamanda yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının ihtiyaç ve beklentilerine yönelik ürünler de sunuyor. Bu kapsamda yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımız da konut için kredi talebinde bulunabiliyor. 

Kredi Alabilmek İçin Türkiye’ye Gelmem Gerekiyor mu? 

Kredi talepleriniz, bulunduğunuz ülkeye ve başvuru yaptığınız bankaya göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı bankalar sadece ülkenizden onayladığınız bazı evraklar karşılığında kredi verirken, bazı bankalar ise sadece kefil veya yerleşik adres karşılığında kredi verebiliyor. Bu nedenle, Türkiye’ye gelip gelmeyeceğiniz kredi işlemlerinizi yapacağınız bankaya göre değişiklik gösterebilir. Türkiye’ye gelmek zorunda olmasınız dahi tapu ve banka işlemleri için Türkiye’de resmi kurumların kabul edeceği kapsam ve şartları taşıyan vekâletinizi noter aracılığı ile vekilinize vermelisiniz.

Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurusundan sonra kredi miktarları kişilerin gelirlerine teminat ve borç durumuna göre farklılık göstermektedir. Bütün ölçütleriniz bankanın konut kredisi kullanma şartlarına uysa dahi yasal olarak en fazla konutun değerinin, %75’ine kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. 

Konutun %75’lik kısmı için kredi kullanmanız ise bankaya yasal olarak beyan edebileceğiniz gelir durumunuza bağlı olarak değişecektir. Bankaların beyan edilen gelirleri değerlendirmelerinde farklılıklar olmakla birlikte, bankaların çoğunluğunun uygulaması, aylık net gelirinizin en fazla %50’sine kadar, aylık konut kredisi taksit ödemesi yapabileceğiniz yönündedir.

“Ne kadar kredi çekebileceğiniz ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve hesaplama aracımıza ulaşmak için tıklayınız »“

Kredi Kullanabilmem İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yurt dışında yaşayan kişilerin kredi alabilmesi için gelirini belgelemesi gerekmektedir. Gelirini belirledikten sonra bankaların istediği çeşitli belgeleri tamamlayıp başvuruda bulunulabiliyor. Bankalar tarafından yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından konut kredisi kullanmak genel olarak talep ettikleri belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Krediye konu gayrimenkule ait ekspertiz raporu (Banka tarafından yapılacaktır.) 
  • T. C. Pasaportu veya T.C. Nüfus Cüzdanı örneği, 
  • Yaşanılan ülkedeki gelir belgesi,
  • 3 aylık banka hesap özeti ve kredi kartı / kredi ekstresi, 
  • Yaşanılan ülkedeki kredi kayıt bürosu kaydı (Örneğin, Almanya – SCHUFA, Hollanda – BKR) 
  • Yurtdışındaki ikamet adresine ait faturaların fotokopisi (Elektrik, telefon vb.) 
  • Satın alınacak konuta ait tapu fotokopisi, evli ise eş muvafakat namesi (Eşin rızası olmadan konut kredisi kullanılamaz.) 
  • Varsa üzerine kayıtlı ek teminat belgeleri (Ev, Araba, Arsa Vb.)

Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Konut kredisi çekmeden önce ihtiyaç duyduğunuz gerçek miktarın ne olduğunu belirlemeniz oldukça önemlidir. Alacağınız konut ile ilgili iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Konutunuzun araştırmasını yaptıktan sonra bankalar ile yapacağınız görüşmelerde sizden alacağı her türlü masraf dâhilindeki ödemenizin toplamda ne kadar olacağını ve sizin kredi için yıllık maliyetinizin ne kadar olduğunu mutlaka öğrenmelisiniz. 

KAYNAK https://www.hesapkurdu.com


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman