İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Tek tapu nedir?

Tapu çeşitleri müstakil ve hisseli tapular olarak ikiye ayrılıyor. Hisseli tapu; denildiğinde ise birden fazla kişinin gayrimenkul üzerinde malik olmasını anlıyoruz. Peki, tek tapu nedir?

Tek tapu nedir?


Tapu çeşitleri müstakil ve hisseli tapular olarak ikiye ayrılıyor. Müstakil tapu denildiğinde kadastral durumu belirli olan bir araziye tek bir kişinin malik olmasını anlıyoruz. Hisseli tapu denildiğinde ise birden fazla kişinin malik olmasını anlıyoruz. Bu miras yoluyla intikal edilebilir birden fazla kişi iştirak halinde malik olabiliyor ya da hisseli olarak daha önceden satın alınmış olunabiliyor. 

Tapu çeşitlerinden biri de tek tapu olarak karşımıza çıkıyor. Tek bir kişinin bir gayrimenkul üzerindeki sahiplik durumuna tek tapu deniyor. Kadastral sınırların belli olduğu bir arsa veya taşınmaz üzerinde, tek bir kişiye ait tapu bulunması durumu olarak karşımıza çıkıyor.

Burada müstakil tapu sahibi söz konusu kişinin gerçek kişi olması zorunluluğu bulunmuyor. Özel tüzel kişiler, şirketler ve kamu kuruluşlarının bir gayrimenkul üzerindeki sahipliği müstakil tapuda gösteriliyor. Müstakil tapu başka bir deyişle bir tek kişiye ait olan ve sınırları, yeri kadastral paftalarda belirtilen ortakları olmayan tapu olarak ifade edilebiliyor. 

Hisseli tapunun müstakil tapuya çevrilmesi mümkün oluyor. Bu aşamada öncelikle yapılması gereken şey tapu kaydının dikkatlice incelenmesi ve sonrasında da taşınmazın inşaatında bir imar sorununun olup olmadığı, ruhsatlı ve ruhsata uygun olarak yapılıp yapılmadığının belediyeden kontrol edilmesidir. Taşınmazın imara uygun ve ruhsatlı olduğu durumlarda belediye ayırma işleminin olabilirliğine onay verdikten sonra taşınmazın bölünme işlemleri yapılır ve müstakil tapuya çevrilebilir. Ancak bunun için taşınmazın tüm hissedarlarının onayının olması gerekiyor.


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman