İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Tapuda numarataj hatası nasıl düzeltilir?

Müteahhitler projenin fiilen bitmesiyle birlikte binadaki gayrimenkullere bağımsız bölüm numaraları dışında farklı kapı numaraları verebiliyor. Ancak müteahhitler bu işlemi yanlış yapabiliyor. Peki, tapuda numarataj hatası nasıl düzeltilir?

Tapuda numarataj hatası nasıl düzeltilir?


Ana gayrimenkulün ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli kısmına bağımsız bölüm deniyor. Kapıcı odası, sığınak gibi ortak yerler bağımsız bölüm olarak kabul edilmiyor. İstenirse ana yapının her katı bir bağımsız bölüm olarak tapu kütüğüne tescil edilebiliyor. Bağımsız bölüm, kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş yerlerde ana gayrimenkulün ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olan ve her biri kat mülkiyeti kütüğünde ayrı bir sayfaya tescil edilen konut, dükkan, mağaza gibi bölümlerinden meydana geliyor.


Yapı sahibi veya müteahhit projenin resmi takibini yaparken bu bağımsız bölüm numaralarını ele alıyor. Gayrimenkullerdeki tüm bağımsız bölümleri de bu numaralarla tanımlıyor.  Ancak tapuda yazan numara dairenin ve işyerinin numarası olarak algılanıyor. Ancak tapu senedinde bu numara Bağımsız Bölüm No şeklinde yazılıyor.

Müteahhitler projenin fiilen bitmesiyle birlikte binadaki gayrimenkullere bağımsız bölüm numaraları dışında farklı kapı numaraları verebiliyor. İşte bu sorun numara karşıklığına sebep oluyor. Bu numaraların olması gereken şekli soldan sağadır. Ancak müteahhitler bunu dikkatli yapmadıkları için sorun oluşabiliyor. Bu uygulama bazı belediyeler tarafından numarataj yönetmeliği baz alınarak yapılıyor. Bağımsız bölüm numaralandırma işlemi yapılırken gayrimenkulün cinsine bakılmıyor. Yani 1. sırada konut, 2. sırada dükkan, 3. sırada yine konut olabiliyor. Değişik cinse sahip gayrimenkullerde numaralandırma 1 den başlar ve soldan sağa gelecek şekilde sıralandırılıyor. 

Tapu senedinde yazanla kapıda yazan numaranın farklı olması zaman içerisinde sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor. Peki, tapuda numarataj hatası nasıl düzeltilir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın düzenlemesiyle  hatalı blok ya da daire numaralarında düzeltme işlemi tüm daire sahiplerinin tapu müdürlüklerine başvurmasına gerek kalmadan, lisanslı harita kadastro bürolarının hazırlayacağı teknik raporla yapılabiliyor.


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman