İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Alınacak Evin Ulaşım Kolaylığı

HESAPKURDU EV ALIM REHBERİ

Ev alırken bilmeniz gereken her şey bu yazı dizisinde.

Erken Ödeme Cezası

Hesapkurdu

Alınacak Evin Ulaşım Kolaylığı

Büyükşehirlerde yaşayan ev almayı düşünen kişiler için ulaşım imkanları kolaylığı neredeyse en önemli ölçüt haline geldi. Bu konuda Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) İstanbul özelinde yaptığı konut alırken dikkat edilen hususlar anketinin sonuçları ev alımlarında ulaşım kolaylığının önemini göstermekte.

GYODER'in İstanbul Konut Piyasası Saha Araştırma Raporunun Sonuçları:

Erken Ödeme Cezası

Araştırmada katılımcıların %38’i İstanbul’da konut alırken ulaşım kolaylığının alacakları konut için ilk tercih sebebi olduğunu belirtmiş. Katılımcı sayısı arttıkça bu oranlama değişecek olsa da ulaşım imkanlarına yakınlık büyükşehirlerde en önemli ölçütlerden biri olduğunu söylenebiliriz. Aynı zamanda ulaşım imkanı sadece iş için değil, sosyal çevre, okul, hastane gibi gitmek zorunda olduğumuz çeşitli kurumlara da ulaşımı kapsayan bir ifade olarak algılamak lazım.

Raylı sistemlere yakın olması

Almak istenen evin raylı sistemlere yakın olması ulaşım imkanlarında büyük kolaylık ve alınmak istenen eve değer katan bir özelliktir. Trafik olgusundan kurtulmanızı sağlayarak zaman kaybını önlediği için ulaşım araçları içerisinde en ideal olanıdır.

Ülkemizde son yıllarda ulaşım alt yapısına büyük yatırımlar yapıldığından dolayı, ev almak istediğiniz zaman sadece mevcutta var olan raylı sistemlere değil, yapılmakta olan raylı sistemlerin güzergahına da bakmak gerekli. İstanbul’dan bir ev almayı düşünüyorsanız İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait olan ve yapılmakta olan raylı sistemleri de gösteren İstanbul’un Metrosu internet sitesine bakmadan ev almamanızda fayda var. İller arası raylı sistem projelerine ise T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Otobüs Güzergahlarında Yer alması

Raylı sistemler kadar etkili ve konforlu olmasa da otobüsler ülkemizde en fazla kullanılan ulaşım aracıdır. Otobüs güzergahında yer alan bir evi satın almak istiyorsanız, birden fazla otobüs alternatifinizin olması dikkat edin. Tek bir otobüs güzergahında bir evi satın almanız ulaşım açısından çeşitli sıkıntılar yaşatabilir. Bundan dolayı en azından birden fazla otobüs güzergahında yer alan konutları tercih etmelisiniz. Otobüs güzergah bilgilerini bağlı bulunduğunuz büyükşehir belediyesi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Hastane, Okul ve Sosyal Çevreye Ulaşım İmkanlarının Olması

Alınmak istenen evde uzun süre oturma gibi bir niyetiniz varsa geleceği de düşünmek gereklidir. İlerde çocuktan dolayı okula ulaşım ihtiyacı veya hastalıktan dolayı hastaneye gitme durumları ile karşılaşılabilir. Bundan dolayı hastane ve okula ulaşım kolaylığı olan evlerin tercihi, alınan eve değer katacak bir özellik olacaktır.

Öte yandan sadece işe ulaşım kolaylığı için bir ev almak yanlış bir tercih olacaktır. Bunun nedeni sosyal çevrenize ve ailenize ulaşım imkanınızı zorlaştırabilecek olmasıdır. Eğer almak istediğiniz ev, sosyal çevrenize veya ailenize ulaşım kolaylığı sağlamıyorsa ilerde çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor. Kendi gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki, birçok ev değişikliği sosyal çevreye ulaşımın zorluğundan kaynaklanıyor.

Bir Sonraki Yazı - Alınacak Konutun Çevresinde Yapılacak Proje Var mı?

Bir Önceki Yazı -Alınacak Konutta Kullanılan Malzemenin Kalitesi

Bölüm 1.2 – İkinci El Ev Alımına Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bölüm 1 – Ev Almadan Önce

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman