İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Tahliye Sürecinde Ne Kiracı Mağdur Olsun, Ne De Ev Sahibi!

Gönül ister ki bir kiracı, kiraladığı evde hiç sorun yaşamadan onlarca yıl, hatta ömür boyu yaşasın. Alan razı, veren razı olsun. Hatta mümkünse hayat her gün bayram olsun! Ama maalesef böyle olmuyor genelde.

Uzun süreli kiracılar elbette var ama çok nadir. Çünkü gerçek hayatta nasıl ki ömür boyu mutluluklara pek rastlanmıyorsa, kiracılar da tahliye ediliyor, ya da ev sahibinden bıktıkları için kendilerini başka bir eve atabiliyorlar. Peki tahliye sürecinde her iki taraf da nelerden sorumlu?

Kiracı Evi Tahliye Ederken Her Şeyi Yerli Yerinde Bırakmalı
Eğer bir kiracıysanız, evi tahliye ederken bazı detaylara dikkat etmediğiniz durumlarda zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle kontratta belirtildiği şekilde teslim aldığınız evi aynı şekilde teslim etmeniz gerekir. Mesela kontratta evi yeni boyanmış olarak teslim aldığınız belirtiliyorsa, çıkarken badana yapmanız gerekir. Aynı şekilde kontratta belirtilen demirbaşları aldığınız şekilde teslim etmezseniz başınız ağrıyabilir.

Kira Sözleşmesi Bitmeden Kiracı Evden Ayrılabilir Mi?
Bunun tek yolu, ev sahibiyle konuşarak anlaşmaktır. Ama eğer bu mümkün değilse, kiracı evin sağlık koşullarını tehdit ettiğini belirterek, evin oturulabilir durumdan çıktığını öne sürerek sözleşmeyi zamanından önce tek taraflı olarak feshedebilr. Çünkü kanun kiracıya böyle bir hak tanıyor. Noterden düzenlenecek bir belge yeterli. Ama bir kiracı olarak hiç bir mantıklı gerekçe göstermeden sözleşmenin bitme tarihinden önce evden ayrılırsanız, ev sahibi sizi mahkemeye verebilir, hatta sözleşme bitimine kadar ödenmesi gereken kiraları da sizden tahsil edebilir. Sözleşme bitmeden 15 gün önce haber vererek ayrılacağınızı bildirdiğinizde ise hiç bir sorun yaşamadan evden çıkabilirsiniz.

Ev Sahibi Kiracıyı Sözleşme Bitmeden Çıkarabilir Mi?
Evet çıkarabilir. Kirasını zamanında ödemeyen, komşularına rahatsızlık veren, eve zarar veren kiracıları çıkarmak için ev sahipleri tek taraflı olarak sözleşmeyi iptal edebilirler. Çünkü kanun sadece kiracıları değil, ev sahiplerini de koruyor.

Depozito
Eğer kiracı sözleşmede belirtildiği şekilde evi teslim etmişse, ev sahibi kiracı evi tahliye ederken depozitoyu iade etmek zorundadır. Kimi zaman bu konuda anlaşmazlıklar çıksa da, kanunlar böyle söylüyor. Ama eğer kiracının kira borcu, aidat borcu, evin aboneliklerine ait borçları varsa, ev sahibi depozitodan bu borçları tahsil etme hakkına sahiptir. Zaten depozitonun anlamı da bu olasılıklara karşı ev sahibini korumak değil midir?

10 Yıllık Kiracıların Durumu
2014 yılından sonra alınan karar gereği, ev sahibi 10 yıl ve üzeri kiracılarına 3 ay önceden haber vererek tahliye kararı alabilir.

Kendi isteğinizle ya da mecburiyetten kiracı olduğunuz evden çıkmışsanız ve yeni bir eve ihtiyacınız varsa sakın telaşlanmayın. www.milliyet.emlak.com’da, tam da hayalinizdeki gibi yüzlerce ev sizi bekliyor.

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman