İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Emlak Fotoğrafçılığı

Fotoğrafta Kaliteyi Etkileyen Faktörler Emlak Fotoğrafçılığı

Hiç düşündünüz mü, kaliteli bir fotoğraf ile kalitesiz bir fotoğraf arasındaki farkı herhangi bir eğitimden geçmeden ne kadar da kolay ayırt edebiliyoruz.

İnsan gözünün (aklının) yapabildiği belki de en değerli (ve bedava) şey görsel verileri çok kısa bir şekilde kalitesine göre ayırt edebilmesidir. Bunu şaşılacak kadar doğru bir şekilde yaparız. Ve bu özelliğimiz bizi görsel sanatların doğal bir jüri üyesi yapıverir. Hemen bütün görsel sanat eserlerini sanki gözümüzün güzelliği ayırt etmedeki ustalığını bir harekete geçirsek kendimizin de rahatlıkla yapabileceği bir sanat türü olarak algılar ve bu bedava yeteneğimizin ürünlerinin de bedava olması gerektiği gibi bir yanılsamaya kapılırız.

Ama herhalde şunu düşünmüşsünüzdür. Her nasılsa daha kaliteli olarak nitelediğimiz fotoğrafların arkasında hep amatör veya profesyonel bir fotoğrafçının imzası vardır. Bu nasıl olabilmektedir sorusunun cevabını da amiyane tabirle şu şekilde veririz: E adam mesai harcamış! (veya e adamın makinası çok iyi kardeşim!)  Bunların her ikisi de doğrudur çünkü bu işi hakikaten iyi yapmak için bütün işlerde olduğu gibi işe odaklanmanıza (eğitim ve sonrası zaman harcamanıza) ve yapılacak çekimin mahiyetine göre çok zengin bir makine parkından sizin için en uygun olanlarını seçip almanıza gerek vardır. Kısacası gözümüz kendisine doğal olarak bahşedilmiş olan kaliteli fotoğrafları şıp diye ayırt etmedeki becerisini, kaliteli fotoğraf çekme konusunda öyle şıp diye gösteremez. Bunun için kayda değer miktarda eğitim alması, yapacağı işin mahiyetine göre (hobi veya profesyonel) ekipman alması ve yine gerekiyorsa yaptığı çekimlerin üretim sonrası (masa üstü) çalışmaları ile de ilgilenmesi gerekir.

Fotoğraf çekimleri günümüzde bir çok alt branşa ayrılmaktadır. Emlak fotoğrafçılığı bunlardan biridir ve emlak sektöründe pazarlama tekniklerinin önemli bir alt başlığıdır. Her bir alt başlığın birbirinden farklı ekipmanları vardır ve her biri ayrı kompozisyon, perspektif, ışık koşullarının dikkate alınması uzmanlıklarını gerektirir. Bugün özel veya kamu sektöründe açılan herhangi bir amatör fotoğrafçılık kursuna katıldığınızda size ders veren hocanızın bu bir çok alt branştaki farklı çekim teknik ve becerilerinden haberi olmayacaktır. Bu, işin içine bir miktar girdikten sonra anlayabileceğiniz türden ve çok normal bir şeydir. Çünkü diğer bütün sanat ve zanaat dalları gibi fotoğrafçılık da apayrı bir ummandır.Şimdi biraz da profesyonel fotoğraf çekimi ni etkileyen teknik unsurlardan bahsedelim. Bunu kıyaslamalı yaparsak çok daha iyi anlaşılacaktır.

Profesyonel Fotoğraf Makinesinden,  Cep Telefonuna..

Fotoğrafçılıkta ışık olmazsa olmaz ana etmendir. Işık ne kadar kaliteli ise çekim o kadar iyi olacaktır. Buradan sonra devreye ekipman girecektir.

1-Pozometre (ışık ölçümü)

Işık makine içerisindeki pozometre tarafından doğru şekilde ölçülmelidir. Pozometre birçok  noktadan ölçüm yapar ve dengeli bir çekim için gerekli diyafram ve enstantane değerini belirler. Neyse ki günümüz ekipmanları bu karışık hesaplamaları otomatik olarak yapıyor.

2-Lens

Işık sensöre ulaşmadan önce bir lensten geçecektir. Işığın bir kısmı lens tarafından absorbe edilir (emilir). Burada lensin kalitesi devreye girer, lens ne kadar kaliteli ise arkasına, yani sensör üzerine o kadar çok ışık düşecektir.

Tabii bir de çekimi yapacak ekipmanda lensin kaç derecelik bir alanı gördüğü önemli bir konu. Profesyonel makinelerde lensler değiştirilebilir olduğundan seçenek sonsuz. 180 dereceye kadar görüş açıları mümkün. Cep fotoğraf makinelerinde ise lensin gördüğü açı ortalama 60°, en genişte 75° dir. Gelelim cep telefonlarına, bu ekipmanda görülebilen açı 45° civarındadır. Bu da özellikle iç mekan çekimlerinde sıkıntı yaratır. Cep telefonu ile, emlak sitelerinde sık sık gördüğümüz, odanın sadece penceresini gösteren, portföy hakkında hiç bir fikir vermeyen fotoğraflar çekilebilir. Unutmayın sunum (fotoğraf) kalitesi satış başarısını doğrudan etkileyecektir. Fotoğraflarınız ne kadar cezbedici olur ise potansiyel alıcı yer görmeye o kadar istekli olacaktır.

3-Sensör boyutu

Çekim yaptığınız ekipmanın sensör boyutu (ışığı algılayıp dijitale çeviren parça) kaliteyi etkileyen en önemli parçalardan biridir. Sensörünüz ne kadar büyük olursa o kadar keskin ve kaliteli çekimler yapabilirsiniz. Aşağıda çekim için kullanabileceğiniz ekipmanların sensör karşılaştırma tablosunu inceleyebilirsiniz.4-Fotoğraf Geliştirme Teknikleri - HDR

HDR "High Dynamic Range" kelimelerinin kısaltılmış halidir ve "Yüksek Dinamik Aralık" anlamına gelmektedir. Fotoğrafların görsel kalitesini arttıran profesyonellerin kullandığı bir tekniktir. Emlakgezen den sanal tur hizmeti kiralayan veya satın alan gayrimenkul danışmanları HDR tekniği kullanılmış profesyonel fotoğraflar için ayrıca bir ücret ödemezler! İşte size bir örnek:


Sevgili profesyonel okurumuz, cep telefonları üzerindeki sensör serçe parmak tırnağınızın yarısı kadardır. Dolayısı ile bu kadar küçük bir sensörden 8-10 megapiksel çıktı almak ve kalite beklemek imkansızdır. Cep telefonu ile yapılan çekimler günlük kişisel paylaşımlarınız için veya zorunluluk halinde iseniz anı kurtarmaya yöneliktir. Ayrıca, ekipmandan ayrı olarak, kaliteli çekim yapabilmek için eğitimin şart olduğunu ve önce genel sonra branş uzmanlığının gerektiğinden de yukarıda bahsettik.

Yapacağınız çekimlerin kalitesi verdiğiniz hizmetin kalitesini belirleyeceğinden çok önemlidir. Sunum amacı ile cep telefonuyla yapılacak çekimler itibarınızı zedelemekten başka bir işe yaramaz. Unutmayın ki sunumunuzun kalitesi pazarlama gücünüzü arttıracak ve müşterinizin yaptığınız işe saygı duymasını sağlayacaktır. 

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman