İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Konut Kredisi Devredilebilir mi?

Konut Kredisi Devredilebilir mi?

Bankacılık lügatında mortgage kredisi, halk arasında da ev kredisi olarak da bilinen konut kredisi, kişilerin banka ve finans kuruluşları aracılığıyla gayrimenkullerini ipotek etmeleri karşılığında, uzun vadede düşük faizle istedikleri evleri almalarını sağlamaktadır.

İstediğiniz eve sahip olmak için bütçenize uygun olmayan konut kredisi kullandınız ve kredi taksitlerini ödeyemez duruma mı geldiniz, ya da bir süre önce konut kredisiyle satın almış olduğunuz evi satmak istediğiniz zaman krediyi de yeni ev sahibinin ödemesini mi istiyorsunuz? Bu gibi durumlarda konut kredisinin devrinin mümkün olup olmayacağını bu yazımızda inceliyoruz.

Kredimi Zamanında Ödeyemiyorum

Konut kredileri, uzun vadede düzenli ödeme yapmayı gerektirir. Fakat bütçenize uygun kredi kullanmadığınız takdirde taksit ödemeleriniz de gecikme yaşayabilir veya bir süre sonra kredi taksitlerinizi ödeyemez duruma gelebilirsiniz. 

  • Kredi taksitlerinizi gecikmeli olarak ödüyorsanız;

Bu durumda kredi faizinizin dışında gecikme faizi de ödemek zorunda kalırsınız. Eğer geliriniz düzensiz olduğu için kredi taksitlerini düzenli ödemekte zorluk çekiyorsanız, ödeme planınızı değiştirebilirsiniz. Mümkünse bir kredi taksitinizi fazla ödeyip diğer kredi taksitlerinizin gecikmeli olmamasını sağlayın.

  • Kredi taksitlerinizi ödeyemiyorsanız;

Çeşitli sebeplerden dolayı kredi ödemelerinizi yapamıyorsanız, aylık ödemelerinizi azaltabilirsiniz. Aylık ödemelerinizi azaltmanız kredi vade sürenizi uzatacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için kredinizi baka bir bankaya taşıyabilir veya ödeme planınızı değiştirebilirsiniz. 

Ödeme yapamadığınız durumda deneyebileceğiniz bir diğer seçenek ise evinizi icra durumuna düşüp daha düşük değerle satılmadan önce sizin satışa çıkarmanızdır. Zaten eviniz icraya düştükten sonra aldığınız para bankanın faizi ya da kredi tutarını bile çoğu zaman zor karşılayacak veya üzerine bankaya borçlu bile kalabileceğiniz durumlar olacaktır.

Kredisi Devam Eden Evimi Satmak İstiyorum

Konut kredileri, ipotek karşılığında ev satın alan kişilerin gelir durumlarına ve krediyi ödeyebilme güçlerine göre verilmektedir. Kredileri kesin onaylanmış olan kişilerin tapu dairesi ve bankalardan randevu alması gerekmektedir. 

“Kredisi devam eden gayrimenkullerin satışı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz tıklayın»” 

Kredisi onaylanan kişi, banka avukatı ile birlikte tapu dairesine giderek, konutlarında ipotek olup olmadığının kontrolünü yapmaktadır. Bu nedenle konut kredisi ile birlikte evi satmak isteyen kişilerin öncelikle mevcut konut kredilerini kapatmaları gerekmektedir. Bunun için evi satacağınız kişi bankaya başvurmalıdır. Eğer kişi banka tarafından kredi almaya uygun görülürse banka ona yeni bir kredi vererek ipotek devir işlemi gerçekleştirilecektir. Böylece sizin krediniz kapanacaktır.

KAYNAK https://www.hesapkurdu.com


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman