İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Tapu Masrafları -Baran Emlak

Taşınmaz malların alım satım işlemleri esnasında ödenmesi gereken bazı masraflar bulunmaktadır. İlgili taşınmazın ev olduğunu göz önünde bulunduralım ve yazımızın devamında ev alımında tapu alım satım masrafları nelerdir sorusunu cevaplamaya çalışalım. Söz konusu evin alım satım esnasında tarafların birtakım belgeleri ibraz ederek masraflarını ödemesi gerekmektedir. Bu masrafların başında tapu harcı ve döner sermaye kalemlerinin yanı sıra KDV gibi masraflar gelmektedir. Emlakçı söz konusu ise hem alıcı hem de satıcı tapu devri için emlakçıya % 2 komisyon ve KDV bedelini ödemek zorundadır. Bu oran bazı özel durumlarda her iki taraf için % 3 oranında olabilmektedir. Tapu müdürlüğünde yapılan devir esnasında satış bedelinin tamamı üzerinden  % 2’lik bir tapu harcı ödemesi yapılmaktadır.

Tapu harcının ‰ 15 – 20 arasında değişebilen bedelinin konutun emlak vergisi miktarından az olmaması şartı bulunmaktadır. Hem alıcı hem de satıcı bu bedelleri ayrı ayrı ödemekle mükelleftir. Bunun yanı sıra tapu için döner sermayeye ödenecek bedeli ise 82,50 TL olarak belirlenmiştir. Emlak vergisi oranı ise ‰ 2’dir ve bu verginin % 10 ‘luk kısmı “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı” olarak tahsis edilmektedir. Bu bedeli satışın gerçekleşmiş olduğu yıla ait emlak vergisi satıcısı öder. Alım satım esnasında ilgili evin geçmiş yıllara ait borçları bulunabilir. Satın alma işlemlerinden evvel bu borçların vergi dairelerinden sorgulanarak ödenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bu borçların sorumluluğu o anda satıcı olan tarafın yükümlülüğündedir. Olası bir karışıklık durumunda bu vergilerin ödendiğine dair makbuzlarının saklanması yararınıza olacaktır. İlgili evin satışı esnasında yaşanabilecek olan değer artışı da gelir vergisine tabi tutulur. “ Değer artışı vergisi “ olarak isimlendirilir ve tapuda belirtilen değere bağlı olarak hesaplanır. Ev alımında tapu alım satım masrafları2015 yılı için bu şekilde olmaktadır.

 tapusu için gerekli evraklar tapu işlemleri için gerekli belgeler tapu devri için gerekli evraklar 2015 tapu için gerekli evraklar 2016 tapu devri için gerekli belgeler

Hizmet Talep Formu

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman