İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Emlak komisyonuna yüzde 3 sınırı!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, taşınmaz alım satım işlemlerinde

hizmet bedeli oranının satış bedelinin yüzde 3'ünden fazla olmaması şartı getirileceğini açıkladı. 


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, taşınmaz ticareti kapsamında alınacak hizmet bedeline hak kazanılmasını, taraflar arasında alım-satım ya da kiralama sözleşmesi kurulması şartına bağladıklarını açıklayarak, "Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranının alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde 3'ünden fazla olmaması, kiralama işlemlerinde ise hizmet bedelinin kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olmaması öngörülüyor.'' şeklinde açıklama yaptı. 

 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Taşınmaz ticaretine ilişkin aracılık ve danışmanlık hizmetinde yeni düzenlemeler yaptıklarını dile getiren Bakan Tüfenkci, Taşınmaz Ticareti Yönetmelik Taslağı'nı bakanlığın internet sitesinde kamu kurum ve kuruluşları, meslek kuruluşları ile dernek ve federasyonların görüşüne açtıklarını da söyledi. 

 

Taşınmaz Ticareti Yönetmelik Taslağı son şeklini gelecek görüşler kapsamında alacak. Tüfenkci, '' herkesin farklı bir komisyonla iş yapmasını önlemek için de komisyon oranlarını belirliyoruz'' dedi. 

 

Emlakçıya mesleki yeterlilik belgesi
Taşınmaz ticareti ile uğraşan emlakçılara mesleki yeterlilik belgesi zorunlu tutulacak. Tüfenkci, mesleki yeterlilik belgesi hakkında şöyle dedi; "Bu yetki belgesi taşınmaz ticareti yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlükleri tarafından alınabilecek. Taşınmaz ticareti yapılan işletmelerde çalıştırılan pazarlama ve satış personelinin yanı sıra bu işle uğraşan esnaf ve sanatkarlara, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birine, şubelerde ise şube müdürüne mesleki yeterlilik belgesi alma yükümlülüğü getiriliyor"dedi. 

 

Emlakçı devre dışı bırakılamayacak
Emlakçıların devre dışı bırakılamayacağı husunada değinen Bakan Tüfenkci, "Bu yolla hem emlakçıların farklı farklı sözleşmeler hazırlaması önleniyor hem de emlakçıyı aradan çıkarıp mülk sahibi ile anlaşma neticesinde emlakçıların hak kaybına uğramasının önüne geçiliyor. Emlakçıların farklı farklı belgeler hazırlamasının önüne geçmek için hizmet sözleşmesi, alım satıma aracılık sözleşmesi, kiralamaya aracılık sözleşmesi ve hizmet ortaklığı sözleşmesi gibi dört farklı tür sözleşme standardı getiriliyor. Emlakçıların hak kaybına uğramasını engellemek için ise 'taşınmaz gösterme belgesi' getiriyoruz. Taşınmazın satışı ile ilgi bir süre yazılacak. Müşteri o süre içinde emlakçıyı devre dışı bırakamayacak." şeklinde açıklamalar yaptı. 

 

Yer göstermeye ücret yok
Tüfenkci yapılacak olan yeni düzenleme ile, taraflardan herhangi birinin hukuken haklı bir sebebi olmaksızın alım satım veya kiralamadan cayması durumunda cayan tarafa, alım satım işlemlerinde hizmet bedelinin yüzde 10'unu, kiralama işlemlerinde hizmet bedelinin tamamını ödeme yükümlülüğü getirildiğini dile getirdi. 


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman