İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Eşim ile Ortak Konut Kredisi Kullanabilir miyim?

Eşim ile Ortak Konut Kredisi Kullanabilir miyim?

Konut sahibi olmak isteyen bireyler, bazen kredi ödemeleri için yeterli birikimleri olmadığında bankalara başvururlar. Bireyler bankaların istemiş olduğu bazı şartları sağlanmaları durumunda bankalar bireylere kredi verirler. Verilen bu kredi türüne de konut kredisi denir. Peki, bireyler eşleri ile ortaklaşa konut kredisi kullanabilir mi? Şimdi Hesapkurdu.com olarak dilerseniz bu yazımızda sizler için sıklıkla karşılaşılan bu sorunu bir örnek ile yanıtlayalım:

Soru: Bir bankadan 70.000 TL civarında konut kredisi talebinde bulundum. Fakat bu krediyi alabilmek için gelirimin yetersiz olduğuna dair geri dönüş aldım. 3 ay sonra iş başvurumun kabul edilmesi ile evi almaya tekrar karar verdim. Bu durumda eşim ile birlikte ortaklaşa konut kredisi kullanabilir miyim?

Yanıt: Konut kredisi alabilmeniz için öncelikle bazı şartları sağlamanız ve bankalara birtakım resmi belgeler sunmanız gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi de gelir belgesidir. Bu belge ile bireyler konut kredisi çekebilmek için yeterli gelire sahip olduklarını ispat ederler. Eğer konut kredisi kullanmak için geliriniz bankalara yeterli gelirse, kredi alacak olan kişiler gerekli şartları sağlayan kişiler ile ortak konut kredisi çekebilirler.

Öte yandan, eşini ile tapunuzu ortak olarak almanızı gerektirecek bir durumda söz konusu değildir. Çünkü konut kredilerinden aynı evde ikamet eden tüm bireylerin geliri hane halkı geliri olarak kabul edilerek, konut kredisi hesaplamasına dahil edilmektedir. Bunun yanında kanunen evlendikten sonra alınan taşınmazlarda, tapunun kimin üzerine olduğunun önemi olmadan mallar eşit olarak kabul edilir ve eşler birbirinin izni olmadan satış ve ipotek işlemi yapamaz. 

İstediğiniz tutar ve vadeye göre kredi ödeme planı oluşturmak için "Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracı"mıza bakabilirsiniz.

Ortak Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Ortak tapu işleminde bankalar bireyler adına ayrı krediler açarlar, fakat kişiler birbirlerinin borcundan da sorumludurlar. Çünkü ipotek evin tamamına konulmaktadır.
  • Kaç kişi üzerine ortak tapu yapılabileceği, bankaların tahsis birimleri tarafından belirlenmektedir. Bu birimler, krediye başvuran bireyleri incelerler ve bireylerin banka koşullarını yerine getirip getirmediklerine göre bir karar verirler.
  • Ortak kredi için başvuran bireylerden birinin, bankanın kredi politikalarına uymaması halinde, kredi işlemine onay verilmez.
  • Bankalar ortak kredi için faiz oranlarını ve masraf miktarını değiştirebilirler. Çok fazla olmasa da ek masraflar olabilir.
  • Eşler de ortak kredi kullanabilirler ve onlar için de krediye uygunluk şartı aranmaktadır. Ortak tapular genellikle ikametleri farklı olan kardeşler arasında çok fazla kullanılır.
  • KAYNAK https://www.hesapkurdu.com

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman