İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?


E-Haciz nasıl kaldırılır?


E-haciz son dönemlerde çokça duyduğumuz hatta birebir muhatap olduğumuz bir terim. Ancak terim hakkında pek fazla bilgiye sahip olmamamızdan kaynaklı olarak bu sorunu nasıl çözeceğimizi de pek bilmiyoruz. Bu yazımızda sizlere e-haciz nasıl kaldırılır? başlığı altında konuyla ilgili bilmeniz gereken tüm ayrıntılardan bahsetmeye çalışacağız.

E-haciz nasıl kaldırılır? sorusuna cevap vererek başlamamız gerekirse, E-Haciz işleminin kaldırılabilmesi için öncelikle haczedilen dosya üzerindeki ilgili borcun ödenmesi gerekiyor. İlgili borç ödendikten sonra hacizli mallar üzerinden haciz kalkar. Bu durumun tek istisnası, alacaklının talebi üzerine malın üzerindeki E-Haciz'in kaldırılmasıdır.

E- Haciz Nedir?

E-Haciz yani elektronik haciz, devlete olan herhangi bir borcunuzdan dolayı maaşınıza, banka hesabınızda bulunan para, fon, altın, döviz, hisse senedi vb. ne var ise bu paraya elektronik ortamda el konulması durumudur.

Devlet, vadesi geçen vergi alacaklarınızın tahsili için elektronik ortamda haciz işlemi gerçekleştirebilir. Otomasyon sistemi ve veri paylaşımı yoluyla, vergi borcunu ödemeyen kişilerin banka hesabı, gayrimenkul, araba ve diğer mal varlıklarını anında görerek bloke koyabilmektedir. Böylece E-Haciz sistemi ile elektronik ortamda bütün icra işlemleri yapabilir.

E-haciz uygulanabilmesi için vergi daireleri borçlu kişilere "6183 Sayılı Kanun"un 55. Maddesine göre, “Amme alacağını vadesinde ödemeyenlere, 7 gün içinde borçlarını ödemeleri veya mal bildiriminde bulunmaları lüzumu bir "ödeme emri" ile tebliğ olunur….” 7 gün içerisinde ödeme yapılmadığı takdirde ödeme emri kesinleşir. Kesinleşen ödeme emrinden sonra VEDOP(vergi dairesi otomasyon programı) uygulamaları gereğince her vergi dairesi borçlu mükelleflerinin unvanı, adı soyadı, kamu borcunun türü, tutarı, yılı, vadesi, vb. bilgileri liste halinde elektronik ortamda bağlı bulundukları Vergi Dairesi Başkanlıklarına bildirir. Kendilerine borçlu mükellefle ilgili kapsamlı listeleri alan Vergi Dairesi Başkanlıkları/Defterdarlıklar bu listeyi hemen elektronik ortamda Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğü'ne bildirir. Buradan da Gelir İdaresi borçlu mükellefleri için Türkiye çapındaki bankaların genel müdürlüklerine bildirir. Banka Genel Müdürlükleri, kendilerine gelen kamu borçlusu listelerindeki bilgilere göre herhangi bir saatte elektronik haciz tatbik edebilir. Böylece e-haciz başlamış olur.

Henüz haciz evresine gelmeden ödemekte zorlandığınız borçlarınızı tek bir yerde toplayıp ödemelerinizi uzun vadeye yayabileceğinizi biliyor musunuz? Bilmiyorsanız ya da ayrıntıları öğrenmek istiyorsanız ilgili yazımıza ulaşın»

Evin üstündeki E-Haciz ne anlama gelmektedir?

İcra takibinin kesinleşmesinden sonra, alacağın tahsili için gidilebilecek birden fazla yol mevcuttur. Bunların tümünü icra dosyasında talep açarak gerçekleştirmek mümkündür. Aslına inersek haciz yolu ile elde edilen mallar satılarak elde edilen bedel ile alacaklı tatmin edilir.

Kişinin TC kimlik numarası ile UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) sorgulaması yaparak, borçlu üzerine kayıtlı gayrimenkul (taşınmaz) bulunup bulunmadığı görülebilir ve varsa bu gayrimenkul üzerine yine bu ortam üzerinden haciz konulması mümkündür. Böylece borçlunun evi üstündeki E-Haciz işlemi başlamış olur.

Nasıl takip edilir, durum sorgusu nereden yapılır?

Ev satın almadan önce kapsamlı bir araştırma yapmak gerekir. Konutun bağlı olduğu tapu müdürlüğüne tapu fotokopisi ile müracaat edilerek konut üzerinde şerh, haciz ya da daha önce kullanılan konut kredisi veya ipotek karşılığı kredi ile ilgili konutun teminat olarak verilip verilmediği bilgileri öğrenilebilir. Zaten evin üzerinde bir ipotek varsa tapu dairesi alım sırasında gerekli uyarıları yapacaktır. Öte yandan icra işlemleri başlamış ise, evin satışı yasal olarak yapılamamaktadır.

Gayrimenkulün üzerindeki E-Haciz nasıl kaldırılır?

Önceden haczedilen gayrimenkullerin serbest bırakılması yani haczin kaldırılması, gayrimenkuller üzerindeki hacizlerin tapuda fek edilmesi durumu, borcun ödenmesine veya alacaklının E-Haciz'i kaldırmasına bağlıdır. Borç ödenmediği veya alacaklı işlem yapmadığı sürece E-Haciz'in kaldırılması mümkün değildir. İlgili borç ödendikten sonra hacizli mallar üzerinden haciz kalkar. 

Konutlarda İpotek, Haciz ve İntifa Hakkı yazımızı inceleyin.

E-Haciz varsa evime haciz memuru gelir mi?

İcra takibinin kesinleşmesinden sonra, alacağın tahsili için gidilebilecek birden fazla yol mevcuttur. Bunların tümünü icra dosyasında talep açarak gerçekleştirmek mümkündür. Bunlardan bir tanesi de E-Haciz yöntemidir.

Kişinin ev veya iş adresi biliniyorsa, bu adreslere icra müdürü/memur eşliğinde gidilerek haciz işlemleri de yapılabilir. Artık günümüzde veri paylaşımı yöntemiyle kişilerin bilgilerine ulaşmak da çok kolaylaşmıştır.

Eski kanuna göre kişilerin üzerinde haciz varsa evlerine haciz memuru gelerek haciz işlemi başlatılabiliyordu. Evde bulunan bütün eşyalarda bu kapsamın içerisindeydi. Fakat yeni kanuna göre haciz edilecek eşyaların kapsamları değiştirilmiştir. Haczedilemez mallar ibaresi altında kanun düzeltilmiştir. Kanuna göre kişi/ailenin yaşaması için lüzumlu görülen mallar (koltuk, yatak, buzdolabı, çamaşır-bulaşık makinesi, vb..) sayılmıştır. Lüzumlu mallardan birden fazla adette var ise veya bu mallar gereğinden fazla lüks ise (örneğin iki çamaşır makinesi varsa birinin veya dev ekran Led TV kullanılıyorsa) haczi mümkündür. Bunun dışında para, kıymetli evrak, antika, değerli taş ve madeni süs eşyası’ kanuna göre haczedilebilir mallardır.

"Kısacası üzerinizde E-Haciz varsa evinize haciz gelebilir."

Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. 

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman