İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Kredi Borcu Devam Eden Gayrimenkullerin Satışı

Kredi Borcu Devam Eden Gayrimenkullerin Satışı

Bankacılık lügatında mortgage kredisi, halk arasında da ev kredisi olarak da bilinen konut kredisi, kişilerin banka ve finans kuruluşları aracılığıyla gayrimenkullerini ipotek etmeleri karşılığında, uzun vadede düşük faizle istedikleri evleri almalarını sağlamaktadır.

İstediğiniz eve sahip olmak için bütçenize uygun olmayan konut kredisi kullandınız ve kredi taksitlerini ödeyemez duruma mı geldiniz, ya da bir süre önce konut kredisiyle satın almış olduğunuz evi satmak istediğiniz zaman krediyi de yeni ev sahibinin ödemesini mi istiyorsunuz? Bu gibi durumlarda konut kredisinin devrinin mümkün olup olmayacağını bu yazımızda inceliyoruz.


Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi?

Sorunun en temel cevabını verecek olursak; konut kredisiyle aldığınız evi istediğiniz zaman, istediğiniz sebeple satmanız veya elinize geçen parayla kalan borcunuzu ödemeniz mümkündür. Ancak bankalar krediyi sunarken kredi fiyatlamalarını, anlaşılan vade üzerinden yaptıkları için bu durumu pek olumlu karşılamazlar. Bu sebeple kalan borcunuz üzerinden en fazla %2’lik bir erken kapatma cezası (Kalan vadeniz 36 ayın altında ise erken kapama cezası %1'e düşmektedir.) talep edebilirler.  Ancak bu korkulacak kadar büyük bir meblağ değildir. Diyelim ki kalan borcunuz 50.000 TL olsun. Kapatma cezası olarak yaklaşık olarak 1.000 TL ödersiniz ve 50.000 TL’nin kredi faizini de ödemenize gerek kalmaz.

"Erken kapama cezası hakkında daha fazla bilgi almak ve erken kapama cezası hesaplama aracımıza ulaşmak için tıklayın »"

Kredi borcu olan bir evin satılıp satılmayacağı sorusunun cevabını verdik. Peki, satmak için hangi alternatifler mevcuttur? Şimdi bunlardan bahsedelim.

Kalan Borcu Kapatarak Satış Yapabilirsiniz

Kredi borcu devam eden evinizi sizden almak isteyen kişi, nakit olarak kalan borcu öder ve evin ipoteği böylelikle ortadan kalkar. Talep edilen %2’lik erken kapatma cezasının kimin ödeyeceği gibi durumları sözlü veya yazılı şekilde anlaşarak belirlemeniz mümkündür. Ancak daha güvenli olması açısından noter onaylı yazılı bir anlaşma yapmanızı öneririz. Borç kapatma işlemi tamamlandığında ise tapunun alım satım işlemi rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

"Ayrıca evinizi satarken vergi ödeyip ödemeyeceğini öğrenmek için “Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi” hesaplama aracımıza bakabilirsiniz."

Tüketici Kredisi Kullanarak Satış Yapabilirsiniz

Evinizi satarak elde edeceğiniz parayla başka bir ev almak istiyor fakat konut kredinizi devredemiyorsanız, bu durumlar için bankaların sunduğu ihtiyaç kredilerinden faydalanabilirsiniz. Kalan borcunuz kadar ilgili bankadan veya başka bir bankadan tüketici kredisi çekebilir, kalan borcunuzu temin edebilirsiniz. Konut kredisi ödemelerinizin bitimine yakın bu yöntemi tercih etmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır.

Evinizi satarken ödeyeceğiniz tapu masrafınızı öğrenmek için tıklayın»

İpotekli Olarak Devren Satış Yapabilirsiniz

Alıcı konutu, mevcut ipoteği ile almayı kabul edebilir. Bu yöntemde alıcı ipoteği kabul ettiği sürece banka veya tapu dairesi bu işleme karışmamaktadır. Eğer evle birlikte mevcut konut kredisinin de yeni alıcıya devir olması isteniyorsa, her banka bu işlemi yapmamakla birlikte bazı bankalar çeşitli ön koşul ve şartlar ile kredi devrini de yapabilmektedir.  

KAYNAK https://www.hesapkurdu.com


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman