İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Ev Almak İçin Kredi Çekmek

Ev almak insanın hayatında sürekli gerçekleştirdiği eylemler arasında değildir. Bu nedenle ev almak için hazırlanacak olan ekonomik plan için ciddi bir şekilde düşünmek, tüm senaryoların artılarını ve eksilerini değerlendirmek gerekmektedir. Ev almak için oluşturulabilecek ekonomik senaryoları arasında ev kredisi çekmek modeli de yer almaktadır.


Ev kredisine bulaşmak istemeyen bir kişinin ev alabilmek amacıyla kenara her ay 1000 TL attığını düşünelim. Ev fiyatlarına bakıldığında ortalamanın biraz üstünde bir evin kişiye minimum maliyetinin 200.000 TL olacağını görüyoruz. Kişi bu birikim miktarıyla alacağı evin yarısı kadar bütçeyi biriktirebilmek için yaklaşık olarak 8 yıl bekleyecektir. Enflasyon oranında kişinin kenara atacağı para artacak olsa da genel anlamda ev fiyatlarının enflasyonun üzerinde değerleneceği düşünüldüğünde süreç daha da uzayabilir. Fakat bu değerler bile ilk senaryomuzda ele alacağımız para biriktirerek ev sahibi olma hayalinin çok zor olduğunu ortaya koymaktadır.


İkinci senaryomuzda ise ev almak için kredi çekmek konusunu inceleyeceğiz. Öncelikle evin tamamı kadar tutara kredi çekemeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bankalara göre değişiklik gösteriyor olsa da bir evin ekspertiz değerinin maksimum % 80 veya % 75 kadarına kadar kredi çekebiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki evi satın alabilmek için ya bir miktar peşinatınız olacak ya da daha yüksek tutarlarda kredi çekebilmek için bankaya ipotek olarak verebileceğiniz başka bir gayrimenkulünüz ya da aracınız olacak. Bunun haricinde kredi miktarını artırabilmek ev kredisine ilaveten tüketici kredisi çekmekle de mümkün olabiliyor. Fakat kredi çekerek ev sahibi olmanın kira ödemekten ekonomik anlamda daha mantıklı olabilmesi için kişinin kenarda bir miktar birikmişinin olması gerekli.


Kira ödeyeceğine kredi ödeyerek ev sahibi olmak isteyen bireyler yıllık kira artışları, ev fiyatlarının yıllık artışları yüzdesel olarak değerlendirildiğinde başlangıç açısından ekonomik olarak zorluk çekiyor olsalar da ilerleyen yıllarda kredi miktarları TL cinsinden sabit kalacağı için kesinlikle doğru hareket ediyorlar.

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman