İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Hisseli Tapu Satışı Nasıl Yapılır

Eryaman baran emlakmüşavirliği,Mülk edinme konusunda sık karşılaşılan terimlerden birisi hisseli tapudur. Hisseli tapu durumu farklı senaryoları barındıran taşınmaz mal satın almak isteyenlerin kesinlikle araştırması gereken konular arasında yer almaktadır. Hisseli tapu taşınmaz mallar için geçerli olup malın ortaklarının sayılarının ve isimlerinin belirtilmiş olduğu resmi belgeye verilen addır. Gayrimenkul alımının oturma amaçlı veya yatırım amaçlı alındığı fark etmeksizin önem teşkil etmektedir.

Eryaman satılık daire,Hisseli tapularda taşınmazın ortaklarının malın hangi bölgesine sahip oldukları belirtilmez. Sadece ortakların isimleri yer almaktadır. Örneğin bir arsanın hisseli tapusunda 2 isim varsa, arsanın hangi bölgesinin kime ait olduğu belirtilmemektedir. Fakat daha sonra herhangi bir sorun yaşamamak adına hisseli tapu oluşturulurken hissedarlar kendi aralarında taşınmazın hangi bölgesinin kime ait olduğuna dair bir sözleşme imzalayabilirler. Hisseli tapuda yer alan isimlerin kendi aralarında taşınmazın bölgelerini taksim etmek için imzaladıkları sözleşmeye “rızai taksim sözleşmesi” adı verilmektedir. Fakat kişilerin kendi aralarında imzaladıkları “rızai taksim sözleşmesi” hisseli tapuda herhangi bir resmiyet kazandırmaz.

Eryaman satılık dairelerinizde ,Hisseli tapularda sık rastlanılan bazen can sıkabilen durumlar arasında ortaklardan birisinin hissesini satmak istemesi gelmektedir. Bu gibi durumlarda ortaklar arasında anlaşma sağlanamaması durumlarında hissesini satmak isteyen kişi "izalei şuyu" davası açabilecektir. Bu dava sayesinde durumdan tüm hissedarlar haberdar edilmiş olacak ve taşınmazın değerinin belirlenmesi sağlanacaktır. Bunun sonrasında taşınmaz icra ile satılabilecek ve elde edilen gelir hissedarlar arasında paylaştırılabilecektir. Hisseli tapularda ortak sayısına bakılmaksızın ortaklardan sadece bir tanesi dava yoluyla taşınmazın satışını talep edebilir. Hisseli tapularda satın alma işlemi gerçekleştirilirken tüm hissedarlarla iletişime geçmek kişinin gelecekte problem yaşama ihtimalini en aza indirecektir. Hisseli tapusu olan bir taşınmazın satın alınması işleminde tüm hissedarların tapuda hazır bulunarak veya ilgili konuda vekâlet vererek kendi haklarının satışını gerçekleştirmesinin gerekliliği unutulmamalıdır.

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman