İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Toprak tapulu ev almanın sakıncaları nelerdir?

Toprak tapusu, Tapu müdürlüğünde herhangi bir kaydı olmayan yapılardan alınan daire tapusu olarak tanımlanıyor. Peki, toprak tapulu ev almanın sakıncaları nelerdir?


Toprak tapulu ev almanın sakıncaları nelerdir?


Toprak tapusu, Tapu müdürlüğünde herhangi bir kaydı olmayan yapılardan alınan daire tapusu olarak tanımlanıyor.  Bir başka deyişle toprak tapusu inşaatı tamamlanmayan bir yapıdan konut alındığı zaman, alınan taşınmazın daire tapulu olmadığını ifade ediyor. 


 Toprak tapusu; eğer müteahhit, kendi payına düşen bölümleri inşaatı tamamlamadan başka kişilere satıyorsa; ortada satışa konu olabilecek daire olmaması nedeni ile veriliyor.


Bu tarz dairelerin alımı tercih edilmiyor. Bu nedenle yapacağınız satış işleminden zararlı çıkmamak bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.


İlk olarak inşaatı yapan müteahhitin veya firmanın geçmişte yaptığı projeleri incelemek ve sorun yaşanıp yaşanmadığını öğrenmek.


Satın alacağınız inşaata ait tapu kayıtlarını ve imar planını incelemek. Böylece, bu alanın konut alanı olup olmadığını öğrenmek.


Satışa konu olan inşaat sahibi firmanın sözleşmelerini, teknik şartnamelerini incelemek.


Sözleşmeyi bir noter huzurunda imzalamak ve sözleşme tarihi, dairenin teslim tarihi ve ortak alanlardaki sosyal tesislerin teslim tarihi sözleşmede ayrı ayrı belirtmek sizin açınızdan önem teşkil ediyor. 


Toprak tapulu ev almanın bazı sakıncaları bulunuyor. Bunlar arasında,  kimi bankalar konut kredisi kullandırmıyor, elektrik ve su gibi abonelikler şantiye aboneliğinden veriliyor. Bu yüzden daha yüksek tarifeden değerlendiriliyor.


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman