İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Gayrimenkul Sermaye İradı Nedir?, GMSİ Ne Demek? GMSİ nedir?

Gayrimenkul sermaye iradı, sahip olunan mal ya da hakların kiraya verilmesi sonucu elde edilen kira gelirlerini ifade etmektedir. Bu anlamda sahip olunan haklar ya da mallar için belli bir miktar da vergi verilmesi gerekmektedir. Vergi kanunundaki esaslara göre gayrimenkul üzerinden alınan kiralarda gerçek kişilerin her yıl düzenli olarak gelirlerine oranla vergi vermeleri gerekmektedir. Bu anlamda yılın iki dönemi iki eşit taksitle vergi verme hakkın da kullanılabilmektedir. Vergiye tabi olan gelirler çeşitli bölümlere ayrılabilmektedir. Buna göre farklı aralıklarda ödemeler gerçekleştirilir.

Arazi ya da binalar, maden suları, madenler, taş ocakları, tuzlalar gibi işletmeler, marka, ticaret unvanı, teknik resimler, sinema ya da televizyon filmleri, sanayi, ticaret ya da bilim aracılığı ile elde edilen bilgi ile imalat üzerinden hak sahibi olanlar, telif hakkında sahip olanlar, motorlu araç, makine ve tesisat gibi işlerden elde edilen hak ya da kiralar bu anlamda gayrimenkul sermaye iradına dahil edilmektedir. Kısacası üzerinde sahiplenme ya da ticari gelir elde etme hakkınızın olduğu her şey bu vergiye dahildir. Bir yıl içinde elde edilmiş olan tüm gelirler ya da daha önceki yıllara ait olan gelirler o yıl içinde elde edilmiş olarak kabul edilip vergiye tabi olmaktadır. Kira ya da gelirin döviz cinsinden elde edilmesi halinde gelirin alındığı tarihteki döviz kuru hesaplanarak Türk lirasına çevrilir ve sonrasında da alınacak olan vergi ortaya çıkarılır.

Vergisi verilen konut ya da diğer gayrimenkullerde kiraya verilme şekline göre vergi alınmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli yükümlülükler ya da zorunlulukların olması nedeni ile indirime gidilebilmektedir. Bunun içinde eğitim ya da sağlık harcamaları, emeklilik primleri, bağışlar, sponsorluk harcamaları gibi giderler yer alabilmektedir. Bu tür harcamalar da beyan edilerek vergide indirime gidilebilmektedir.

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman