İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Tapu harcı oranı ne kadar?

Tapu dairesinde işlemin tamamlanabilmesi için gerekli belgelerin temin edilmesi ve müdürlük tarafından hesaplanan tapu harcının bankaya yatırılması gerekiyor. Peki, 2014 tapu harcı oranı ne kadar? 

Tapu harcı oranı ne kadar?


Tapu alım satım işleri, tapu müdürlüklerinde yapılıyor. İşlemin tamamlanabilmesi için gerekli belgelerin temin edilmesi ve müdürlük tarafından hesaplanan tapu harcının bankaya yatırılması gerekiyor. Peki, tapu harcı oranı ne kadar?

 

Tapu harcının hem alıcı hem de satıcı tarafından ödeniyor. 2014 yılında yapılan düzenlemelere göre tapu harcı oranı binde 20 oranında belirlendi. Buna göre satışa konu olan gayrimenkuller üzerinden bu oranda tapu harcının ödenmesi gerekiyor.
Döner sermaye


Tapu işlemleri masrafları arasında döner sermaye harcı da bulunuyor. Söz konusu harç, Döner Sermaye İşletmesince her yıl belirlenen tarifeye göre ücret alınıyor.
Diğer vergiler


Var olması halinde taşınmaz malın veraset ve intikal vergisi ile vakıf taviz bedeli ilişiği kestiriliyor.
Tapu harcının ödenmemesi durumunda işlem tamamlanamıyor. Harcın eksik ödenmesi ya da satış bedelinin gerçek satış bedelinden daha az gösterilip, buna bağlı olarak yine harcın eksik ödenmesi halinde ise ilgili kişilere üç katı tapu harcı cezası uygulanıyor.
Tapu işlemleri için gerekli olan belgeler:


- Satıcının yanında bulundurması gereken belgeler; 6 aydan önce çekilmiş 1 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ile fotokopisi, temiz belgesi.
- Alıcının yanında bulundurması gereken belgeler; 6 aydan önce çekilmiş 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ile fotokopisi.
- Gayrimenkulün belediye rayiç belgesi ve tapunun aslı veya fotokopisi, ödemede kredi kullanılmış ise, ipotek.


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman