İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Erken Ödeme Cezası Hesaplama


Erken ödeme cezası, konut finansmanlı kredilerde ödeme planı dışında toplu olarak yapılan ödemeler sebebi ile kredi veren kurumların faiz gelirlerinin düşmesinden dolayı uygulanan bir ceza tutarıdır. Konut finansmanlı olmayan yanitaşıt ve ihtiyaç kredilerinde erken ödeme cezası alınmamaktadır.  Bundan dolayı hesaplama tablomuzda, kredi tipi olarak, Taşıt Kredisi” veya “İhtiyaç Kredisi” seçmeniz durumunda “Ödenecek Erken Ödeme Cezası”,  “Sıfır” olacaktır.

Buna ek olarak tüm krediler için istediğiniz tutar ve vadeye göre hesaplama işleminizi, kredi hesaplama aracımızdan yapabilirsiniz.

Erken Ödeme Cezası ile İlgili Mevzuatlar

Erken ödeme cezası, “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ve bu kanuna istinaden hazırlanan “Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği” ile düzenlenmektedir. Tüketicinin Korunması Kanun’un 37. Maddesinde “…Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez…” şeklinde alınabilecek en üst erken ödeme cezası tutarları, kalan kredi vadesine göre kanunen belirlenmiştir. Bu ceza tutarları alınabilecek en üst limit olarak belirlendiği için kredi veren kurumların inisiyatifinde daha alt ceza tutarları uygulanabilir.

Konut Finansman Sözleşmesi Yönetmeliği’nde ise hesaplama şeklinin nasıl olması gerektiği örnekleri ile açıklanarak, kredi veren kurumlarda hesaplama farklılıklarının önüne geçilmiştir.

Erken ödeme cezası hesaplama tablomuz ise bu ilgili mevzuatlara göre hazırlanmıştır. 

"Kalan anapara hesaplama aracımıza ulaşmak için tıklayın »"

Erken Ödeme Cezası Hesaplama Tablomuzun Çalışma Şekli

Hesaplama tablomuz, erken ödeme yapacağınız tutarınızı kalan vadenize göre ceza tutarınız ile çarparak, ödenecek erken ödeme tutarınızı hesaplamaktadır. 


“Not: Erken ödeme yapılırken kredi vadesinde bir değişiklik talep etmeniz durumunda (imzalanan kredi sözleşmenizde yer alıyorsa) ödenen değil, kalan tüm anaparanız üzerinden 36 ay vadeye kadar %1, 36 ay vade üzeri için ise %2 erken ödeme cezası alınabilir. Bu konuyu netleştirmek için bankanız ile görüşmelisiniz.”


Hesaplama tablomuzda yer alan alanların açıklaması:

Kredi Tipi: Cezasını hesaplamak istediğiniz kredi türünü seçtiğiniz alandır. Konut kredisi hariç diğer kredi tiplerinde bir erken ödeme cezası olmadığı için hesaplama tablomuz, İhtiyaç veya Taşıt kredisi seçmeniz durumunda ödenecek kredi tutarınızı  “0” olarak hesaplayacaktır.

Erken Ödenecek Tutarı: Ödemek istediğiniz tutarı gireceğiniz alandır.

Kalan Kredi Vadesi:  Kalan kredi vadesinin girildiği alandır. Eğer kalan vadeniz 36 aydan az ise ödenen paranın %1, 36 fazla ise %2'si erken ödeme cezası olarak uygulanacaktır. 


Ödenecek Erken Ödeme Cezası: Toplamda ödenecek erken ödeme cezasının gösterildiği alandır.

KAYNAK www.hesapkurdu.com


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman