İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Toprak tapusu nasıl alınır?

Toprak tapusu nasıl alınır? Merak ediyorsanız yanıtı ve detayları için haberimizi inceleyebilirsiniz...

Toprak tapusu nasıl alınır?


Toprak tapusu, Tapu müdürlüğünde herhangi bir kaydı olmayan yapılardan alınan daire tapusunu ifade ediyor. Bir başka deyişle "Toprak tapusu nasıl alınır?" sorusunu yanıtlamak gerekirse; örneğin inşaatı tamamlanmayan bir yapıdan konut aldığınız takdirde, aslında aldığınız daire değil toprak tapusu oluyor.

Toprak tapusu, halk arasında "Toprak hisseli tapu", "Topraktan tapu", "Toprak tapulu daire" şeklinde nitelendirilebiliyor. Toprak tapusu ile ilgili değinmemiz gereken bir diğer husus ise bazı bankalar tarafından topraktan tapuya kredi verilmiyor.

Toprak tapusu nasıl alınır? 


Toprak tapusu 3 farklı durumdan bir tanesinin meydana geldiği durumlarda söz konusu oluyor. Bunlar;


- İnşaat çalışmaları tamamlanmayan yapılar,


- Oturma izni olmayan yapılar,


- Kaçak yapılar, şeklinde sıralanıyor.

İnşaat çalışmaları tamamlanmayan yapılar..


Kat karşılığında inşaat yapan müteahhitlerin satış yöntemi olan toprak tapusu; eğer müteahhit, kendi payına düşen bölümleri inşaatı tamamlamadan başka kişilere satıyorsa; ortada satışa konu olabilecek daire olmaması nedeni ile söz konusu oluyor.

Bu tarz bir daire almak her zaman risk taşıyor. Bu nedenle yapacağınız satış işleminden zararlı çıkmamak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.


- İlk olarak inşaatı yapan müteahhitin veya firmanın geçmişte yaptığı projeleri incelemek ve sorun yaşanıp yaşanmadığını öğrenmek.


- Satın alacağınız inşaata ait tapu kayıtlarını ve imar planını incelemek. Böylece, bu alanın konut alanı olup olmadığını öğrenmek.


- Satışa konu olan inşaat sahibi firmanın sözleşmelerini, teknik şartnamelerini incelemek.


- Sözleşmeyi bir noter huzurunda imzalamak ve sözleşme tarihi, dairenin teslim tarihi ve ortak alanlardaki sosyal tesislerin teslim tarihi sözleşmede ayrı ayrı belirtmek.

Oturma izni olmayan yapılar..


İnşaat çalışmaları biten fakat projesine ve yer aldığı bölgeye uygun olarak yapılmayan yapılara  "Oturma izni belgesi" verilemiyor. 
Örneğin projesinde belirtilenden daha fazla kat çıkılması, fazla balkon yapılması, kiriş ve kolon sayılarındaki değişiklikler gibi durumlar projeye aykırılık niteliği taşıdığı için, söz konusu belge berilmiyor. 
Böyle bir yapıdan daire satışı söz konusu olduğu zaman, tapu müdürlüğünde buranın yapı olarak değil de arsa olarak gözükmesinden dolayı satış "Toprak tapusu" üzerinden yapılıyor.

Kaçak yapılar..

Bir arazi üzerinde kaçak olarak yapılan yapıların satışı da topraktan tapu satışının konusuna giriyor. Bunun da nedeni ise yine bu yapının kaçak olarak yapıldığı için Tapu Müdürlüğünde arsa olarak gözükmesidir.  
hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman