İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Kredi Yapılandırma Ücreti Yasal mı?


Kredi Yapılandırma Ücreti Yasal mı?

Hesapkurdu.com olarak günlük yüzlerce müşterinin sorusunu yanıt veriyoruz. Özellikle faizlerde bir indirim olduğu zaman karşılaşılan bir soru ve değerlendirmesini sizler ile paylaşıyoruz. Bugünkü sorumuz kredi yapılandırması ile ilgili. Yapılandırma sırasında alınan ücretin yasal olup olmadığını merak eden Fırat bey,yapılandırma sonrası avantajlı olma durumunu bizlere sormuş.

Fırat Bey’in Sorusu

Yaklaşık bir yıl önce 0,97 faiz oranı ile Vakıf bankasından 150.000 TL 10 yıl vade için aylık 2.120 TL sabit ödemeli konut kredisi kullandım. Kullandığım şube bana 0,87 ile konut kredimi yapılandırabileceğimi söyledi. Kalan 112 ay vadem 105 ay oluyor ve aylık taksit ödemelerim aynı kalarak 12.000 TL karım oluyor. Fakat %2 yapılandırma cezası yani 2.800 TL'yi peşin alıyorlar. Yapılandırma ücreti %2 yasal mı? Sizce yapılandırma yapmak için faiz oranları uygun mu?

Hesapkurdu

Cevap;

Konut kredilerinde yapılandırma veya transferlerde en fazla yasal olarak kalan anaparanın %2 alınabiliyor. Bankaların nerede ise tamamı en fazla alabilecekleri yapılandırma ücreti olan %2’i müşterilerine sunuyorlar. Belirtilen şartlar ile yapılandırmada 9.000 TL karınız oluyor. Fakat 2.800 TL yapılandrıma ücretini peşin olarak ödemeniz maddi olarak zorlamıyorsa işleminiz sizin için karlı olacaktır. Önümüzdeki yıllara da faiz oranlarında tekrar bir düşüş olaması durumunda yapılandırma hakkınız mevcut. Sonuç olarak, yapılandırmanızı şimdi yapın ilerleyen tarihlerde faiz oranlarında tekrar bir düşüş olursa yapılandırma yapabilirizsiniz. Tekrardan bir masraf ödeyecek olsanız da yakın bir tarihte faizlerde büyük bir indirim olmaz ise karlı olursunuz. Fakat sadece kendi bankanızda sınırlı kalmayın diğer bankaların da değerlendirip transfer seçeneklerini de değerlendirin.

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman