İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Emlakçıya Ödenecek Yasal Komisyon Oranları

Emlakçıya Ödenecek Yasal Komisyon Oranları

Emlakçılar, gayrimenkullerin alım, satım ve kiralanması gibi çeşitli işlemler için insanlar arasında aracılık etmektedirler. Böylece satışa sunulan gayrimenkuller için hem satıcılar alıcılara hem de alıcılar satıcılara daha kolay bir şekilde ulaşma imkânına sahip olurlar. Söz konusu olan bu aracılık hizmeti bir takım resmi kurumlara bağlı olarak, yasal işlemler çerçevesinde yapılır. Emlakçılar da bu işlemler için hem alıcılardan hem de satıcılardan belli oranlarda komisyon alırlar. Taraflar arasında adil bir alım satım ve kiralama işleminin olması için de bu oranları bilmekte fayda var. Biz de bu yazıyı sizlere emlakçılardan ev alırken ödeyeceğiniz yasal komisyon oranları hakkında bilgi sahibi olmanız amacıyla hazırladık.

2016 Emlakçı Komisyon Oranları 

İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan emlak komisyonculuğu ücretleri teamül kararına göre, emlakçı komisyonu gayrimenkulün satış bedeli üzerinden belirlenir. Kiralama ile alım satım işlemlerinde uygulanan komisyon oranları aynı değildir. 

Bir gayrimenkulün alım satım bedeli 2016 yılı için %2 + KDV olarak belirlenmiş olup, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı alınmaktadır. Gayrimenkulün kiralanması durumunda emlakçı komisyonu;  yalnız kiracıdan bir defaya mahsus olmak üzere kontrat süresi ne olursa olsun, bir yıllık kira bedelinin %10’u + KDV olarak belirlenmiştir.

"Tapu masrafı hesaplama aracımıza ulaşmak için tıklayın »"

Emlakçı Komisyon Sözleşmesi Nedir?

Bir gayrimenkul alınmak istendiği takdirde emlakçıya başvurulursa sözleşme yapılması gerekir. Çünkü söz konusu sözleşme yapılmazsa, emlakçı sadece yer gösterme karşılığında komisyon talep edemez. Sözleşmede, gayrimenkulün değeri, ödenecek komisyon tutarı ve diğer işlemler hakkında bilgiler yer alır. Emlakçı, alıcı ve satıcı arasında aracı olduğu hizmetler bu sözleşme kapsamında gerçekleşir. Emlakçı komisyon sözleşmesi ile alıcı ve satıcıya hak ve sorumluluklar yüklemektedir. 

"Evinizi satarken ödeyeceğiniz vergiyi hesaplama için 'Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Hesaplama' aracımıza bakabilirsiniz."

Emlakçıya Komisyon Tutarını Ödemediğiniz Durumda Ne Olur?

Alıcılar, emlakçı ile yaptıkları sözleşme kapsamında belirlenmiş komisyon oranlarını ödemek zorundadır. Çünkü bu sözleşme emlakçı için hak, alıcı ve satıcı için ise bir borcun doğmasına sebep olur. Sözleşmedeki maddelere uyulmaması, komisyon tutarının ödenmemesi durumunda mahkemeler devreye girer. Alıcı borç yükümlülüğünü verilen süre içerisinde yerine getirmediği durumda, icra takibi başlar ve mahkeme borçlu tarafı haksız gördüğü takdirde belli miktarda tazminatı ödemesi ile sorumlu tutar. 

KAYNAK https://www.hesapkurdu.com


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman