İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Arsa tapulu daire alınır mı?

Arsa tapusuna sahip olan evler henüz tamamlanmamış veya inşaat çalışmaları tamamlanmış ancak iskan belgesi alınmamış oluyor. Peki, arsa tapulu daire alınır mı?Arsa tapulu daire alınır mı?


Arsa tapusunda, konutun ya da işyerinin metrekaresi değil, konut/işyeri başına düşen arsa miktarı yazılıyor. Daire; arsa, bağ, bahçe, tarla sayılıyor.  Yapılacak ya da yapılıyor olan binaların üzerinde kat irtifakı kuruluyor.


Kat irtifaklı bir bina tapuya kayıtlı anlamına geliyor. Ruhsat alımı sırasında herhangi bir sıkıntı yaşanmayan bu tapu türlerinde her hak sahibinin kendi yeri belli oluyor. 


Kat irtifakı kat mülkiyetine geçişten bir önceki adım olarak da düşünülebiliyor.  Burada hak sahipleri daha sonra tapu müdürlüğüne kat mülkiyetli tapu sahibi olmak için başvuru yapabiliyor. Bu tür tapusu olan mülkleri satın almak için bankalar kredi kullandırıyor. Emlak vergisi arsa, tarla üzerinden ödeniyor. Peki, arsa tapulu daire alınır mı?


Arsa tapusuna sahip olan taşınmaz satışlarında, resmi olarak evin değil arsa hissesinin satışı gerçekleşmiş oluyor. Arsa tapulu bir evlerin satışı pek tavsiye edilmiyor. Bunun nedeni ise arsa tapulu evlerin, iskan belgesinin alınmamış olması ve resmen bitmiş olarak gözükmemesi oluyor.


İskan belgesi olmayan yapıların satışlarında kimi bankalar konut kredisi kullandırmıyor. Ayrıca, elektrik ve su gibi abonelikler şantiye aboneliğinden veriliyor.
hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman