İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Toprak tapulu eve kredi çıkar mı?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olmak istiyorsanız, banka konut kredisi kullanmak istediğiniz konutu teminat kabul ediyor ve ipotek altına alıyor. Peki, toprak tapulu eve kredi çıkar mı?

Toprak tapulu eve kredi çıkar mı?

Toprak tapusu, inşaatı tamamlanmayan bir yapıdan konut alındığı zaman, alınan taşınmazın daire tapulu olmaması durumuna toprak tapusu deniyor.


Toprak tapusu "Toprak hisseli tapu", "Topraktan tapu", "Toprak tapulu daire olarak biliniyor. Toprak tapusu alınabilmesi için bazı durumların söz konusu olması gerekiyor. 


Bu durumlar arasında, inşaat çalışmaları tamamlanmayan yapılar,oturma izni olmayan yapılar ve kaçak yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Kat karşılığında inşaat yapan müteahhitlerin satış yöntemi olan toprak tapusu; eğer müteahhit, kendi payına düşen bölümleri inşaatı tamamlamadan başka kişilere satıyorsa; ortada satışa konu olabilecek daire olmaması nedeniyle veriliyor.


Bu durumda toprak tapulu daire almak büyük risk taşıyor. Bu sebeple satış işlemleri yapmadan önce, alacağınız dairenin bilgilerini ve mütahhit hakkında iyi bir incelemede bulunmanızda fayda bulunuyor. 


Konut kredisi, kullanıcılarına uzun vadede düşük faiz oranları ile mesken sahibi olma fırsatını sunuyor. Peki, toprak tapulu eve kredi verilir mi?


Toprak tapulu bir meskene konut kredisi verilmiyor. Konut kredisi verilebilmesi için evin banka tarafından teminat olarak alınabilmesi gerekiyor.  Teminat ise ipotek ile konuluyor. Konut kredisi kullanmak istenilen evin üzerine ipotek konulabilmesi için de kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusunun olması gerekiyor.


Ancak, kimi bankalar bazı koşullar altında toprak tapulu eve kredi verebiliyor. Bu şart ise; bir başka meskeni ipotek altına almak olarak ifade ediliyor. 


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman