İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Dış Cephe Mantolama Masraflarını Kim Öder?

Dış cephe mantolama, kışın ısı kaybını yazın ise ısı kazancını en aza indirmek için uzun süredir tercih edilen bir yöntemdir. Tekniğine uygun olarak gerçekleştirilen mantolama işlemi %50’ye kadar varan bir enerji tasarrufu sağlayabilmektedir. Dış cephe mantolama yöntemi enerji tasarrufunun yanı sıra dış duvar betonlarını korozyona karşı koruyarak bina ömrünü de uzatmaya olanak sağlar. Bu konuda son yıllarda çeşitli kanunların da çıkmasıyla karar süreçleri, arsa payı, oy çokluğu, mevcut kanunlar ve cezalar hakkında da çeşitli sorular ortaya çıkmaktadır. Dış cephe mantolama masrafları ve karar süreçleri ilgili bu sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.


Dış cephe yapma sürecine nasıl karar verilir?

dış cephe yalıtım masrafı


Öncelikle apartmanınızda Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre hukuken atanmış bir yönetici ve ya bir yönetim kurulu olması gerekmektedir. 2. adım olarak ise yöneticinin kat malikleri kurulu toplantısı için çağrı yapması ve kurulun, toplantı yeter sayısıyla toplanması beklenmektedir. Kat maliklerinden birinin isteği üzerine mantolama oylamaya sunulur. Mantolama işlemi “faydalı değişiklik” kapsamında değerlendirildiğinden kararın alınması için oy birliği değil oy çokluğu yeterli olacaktır. Isı yalıtımı yaptırma kararının çıkabilmesi için hem sayı çoğunluğunun hem de arsa payı çoğunluğunun sağlanması gerekmektedir. Sayı çoğunluğunun sağlanmasında her kat malikinin arsa payına bakılmaksızın bir oy hakkı vardır. Birden fazla dairesi olan kat maliklerinin her daire için bir oy hakkı olmakla birlikte, kullanacağı oyların sayısı bütün oyların üçte birinden fazlası olamaz.


Dış cephe masraflarının bölümü nasıl gerçekleşir?

dıp cephe mantolama


Yönetim kurulunun kat malikleri toplantısında almış olduğu karara ve yapmış olduğu mantolama sözleşmesine tüm kat malikleri uymakla yükümlüdür. Dış cephe mantolama masrafları tapu senetlerinde belirtilen arsa payına göre bölüştürülmektedir. Daire başına düşen tutarın ödenmemesi durumunda Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre dava açılabilir ve ya icra takibi başlatılabilir.


Dış cephe ile ilgili var olan devlet kararında son durum nedir?Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde başlatılan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi mevcut ve yeni yapılacak olan binaların enerji tüketimini azaltmayı da kapsıyor. Bu belgeye göre, mevcut binaların 2017 yılı mayıs ayına kadar Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu. Binanın kimlik belgesinde yer alan karbondioksit salınım miktarının mevzuatta tanımlanan değerlerin üzerinde olması durumunda idari yaptırım uygulanacak. Azami değerleri aşan binalara ise ruhsat verilmeyecek. Binaların vergisi ise enerji verimliliğine göre tekrar düzenlenecek. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgilere ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz. milliyet emlak

Eryaman satılık daire,           Eryamanda satılık daire, Ankara Eryaman satılık daire, Ankara Eryamanda satılık daire,   Eryaman satılık, Eryaman emlak, Eryaman satılık ev, Eryaman satılık, Ankara Eryamanda satılık daire,   Eryaman emlak,  Eryaman kiralık daire,       Eryamanda kiralık daire, Ankara eryaman kiralık daire, Eryaman kiralık ev,  Eryaman kiralık ,                     Ankara Eryaman kiralık daire,        Eryaman kiralık,                                                  Eryamanda sahibinden satılık daireler, Eryamanda satılık evler, Eryaman mahallesi satılık daire, Eryaman 3 etap satılık daire, Satılık daire eryaman, Eryamanda satılık villa, Eryaman 2 etap satılık daire, Eryaman sahibinden satılık daire, sahibinden satılık daire eryaman göksu, sahibinden satılık daire Eryaman,  eryamanda kiralık ev, Eryaman evleri kiralık, Eryaman kiralık villa, Ankara eryamanda kiralık daire, Eryaman kiralık daire sahibinden.

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman