İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Sitede Kat Blok Olarak Kat Mülkiyeti Alınabilir Mi?

Güzel bir sitede hayalinizdeki eve sahip olurken dikkat edilmesi gereken öncelikli konulardan birisi sitede kat mülkiyeti durumudur. Kat mülkiyeti özellikle site yaşamı içinde önem arz etmektedir.

Sitede kat mülkiyeti neden önemlidir?

Kat mülkiyetini tanımlamak gerekirse, kat mülkiyeti; tamamlanmış bir yapının herhangi bir bölümünün (daire, depo, teras, bahçe gibi) o yapıdan ayrı ve bağımsız bir şekilde haklarının alınmasıdır. Kısaca, kat mülkiyeti tamamlanmış bir binadan ortak ve bağımsız alanların kanunlar yolu ile sahiplendirilmesidir. Bir apartman için söz konusu olan alanlar daire, kiler, apartman boşlukları gibi bölümlendirilirken, bir site içerisinde daire, teras, depo, ön bahçe, arka bahçe, bodrum, otopark, sosyal tesis gibi versiyonlanabilen çok fazla alan yaratılabilmektedir. Bu alanların ortak alan mı yoksa size ait alan mı olduğu bilgisi sadece kat mülkiyetinde yer alır. Bu durumdan ötürü özellikle sitede kat mülkiyeti büyük önem taşır.

Sitede kat mülkiyeti nasıl işlemektedir?

Sitede kat mülkiyetine başvurabilmek için öncelikle bitmiş olan mevcut yapıya ait müteahhit firma tarafından oluşturulmuş ve yetkili merciler tarafından onaylanmış mimari projeye ve ilgili belediye tarafından verilmiş yapı kullanma izin belgesine ihtiyaç duyulur. Bu sebepledir ki kat mülkiyeti sitelerde müteahhit firmalar tarafından oluşturulur ve bağlı bulunduğu belediyeye yapılan ruhsat başvurusu beraberinde sunulur.

Sitede kat mülkiyeti içeriğinde, tamamlanmış yapı içerisindeki ortak kullanıma sunulan ve bağımsız olarak kullanılan tüm bölümler tek tek belirtilir (daire, depo, teras, bahçe… gibi) ve belirtilen her bir bölümün ortak ya da bağımsız alan oldukları net bir şekilde ifade edilir.

Bu sebepledir ki özellikle site içerisinde bir daire sahibi olmadan önce, sahip olacağınız daireye ilişkin tüm alanların kat mülkiyetinde esasta kime ait olduğuna çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü satın alma işlemi gerçekleştikten sonra yapılacak tüm itirazlar için kat maliklerinin en az beşte dördü çoğunluğu ile onayının alınması gerekir.

Sitede tek blok olarak kat mülkiyeti alınabilir mi?

Sıklıkla karşılaşılan sitede kat mülkiyeti konusunda tek blok olarak kat mülkiyeti edinilmesi mümkün değildir. Kat mülkiyeti, kanuna göre çok net bir şekilde beş veya daha fazla kişi tarafından edinilmiş arsa üzerinden pay sahiplerinden en az beşte dördünün kart mülkiyetine geçiş koşulu aranır. Kat mülkiyeti edinilecek site blokları aynı arsa üzerinde konumlandırıldığı için tüm blokların eş zamanlı olarak kat mülkiyeti alması gerekir. Fakat nadir görülen bir durum olarak, eğer site blokların arsa tapuları farklı ise bu durumda her mevcut arsa üzerinde konumlandırılmış blok sahipleri arasında beşte dört oranı koşulu aranır.

milliyet emlak


Eryaman satılık daire,           Eryamanda satılık daire, Ankara Eryaman satılık daire, Ankara Eryamanda satılık daire,   Eryaman satılık, Eryaman emlak, Eryaman satılık ev, Eryaman satılık, Ankara Eryamanda satılık daire,   Eryaman emlak,  Eryaman kiralık daire,       Eryamanda kiralık daire, Ankara eryaman kiralık daire, Eryaman kiralık ev,  Eryaman kiralık ,                     Ankara Eryaman kiralık daire,        Eryaman kiralık,                                                  Eryamanda sahibinden satılık daireler, Eryamanda satılık evler, Eryaman mahallesi satılık daire, Eryaman 3 etap satılık daire, Satılık daire eryaman, Eryamanda satılık villa, Eryaman 2 etap satılık daire, Eryaman sahibinden satılık daire, sahibinden satılık daire eryaman göksu, sahibinden satılık daire Eryaman,  eryamanda kiralık ev, Eryaman evleri kiralık, Eryaman kiralık villa, Ankara eryamanda kiralık daire, Eryaman kiralık daire sahibinden.

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman