İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

İstanbullular İzmir'e göç ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye'nin göç haritası istatistiklerini yayınladı. TÜİK verilerine göre İzmir’e iç göç, artış eğilimine geçerken, İzmir’e göçenlerin çoğunluğu ise İstanbul’dan geldi. 

2015’te yüzde 5 iç göç alan İzmir, en fazla iç göç alan 3'üncü kent oldu. 126 bin 238 kişinin göç ettiği İzmir’in net göç rakamı ise 20 bin 849 olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin 80 ilinden de göç alan İzmir’i en çok İstanbullular tercih etti. Buna göre 2015 yılında 16 bin 129 İstanbullu İzmir’e göç etti.

İstanbul’u, 9 bin 184 kişiyle Manisalılar takip etti. Üçüncü sırada ise 8 bin 116 kişiyle Ankara yer aldı. İstanbul'dan İzmir'e göçü ve konut piyasasına yansımasını İzmir'in inşaat sektörünün önde gelen isimleri aradiginkonut.com'a değerlendirdi.

İZMİRLİLER ELİNİ ÇABUK TUTMALI

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı

İstanbullular'ın yaşamak için İzmir'i seçmesi bizim üç yıldır dile getirdiğimiz bir durumdu. İstanbul'un megapol olmasının getirdiği trafik ve pahalılık gibi sorunlar İstanbulluları İzmir'e yönlendiriyor. Özellikle İzmir - İstanbul otoyolunun bitmesinin ardından bu göç daha da büyüyerek devam edecektir. İzmir'in aldığı göç tablosuna bakınca en çok İstanbullular'ın ardından da Ankaralılar'ın İzmir'i seçtiğini görüyoruz. Bu da İzmir'in nitelikli göç aldığını gösteriyor. Zaten burada en önemli nokta ise gelen göçün niteliği. İzmir olarak, hızlı ve niteliksiz göç almanın önüne geçmemiz gerekiyor. İstanbul'dan gelen insan sayısına baktığımızda daha binde bir oranında. İstanbul ve Ankara'dan alınan göç arttıkça İzmir'deki kentsel dönüşüm de olumlu yönde hızlanacaktır. Aksi takdirde hızlı gelen niteliksiz göç, İzmir'in daha da sıkışmasına neden olacaktır. Benim İzmirlilere tavsiyem iş işten geçmeden ve İzmir'deki konut fiyatları İstanbul fiyatlarına gelmeden yatırımlarını yapmaları yönünde.

İZMİR'İN AVANTAJI ÇOK

Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer

Bizim projelerimiz de dahil İzmir'deki inşaat projelerine en fazla talep İstanbullular'dan geliyor. İstanbul'dan yorulan; trafik, hava kirliliği, gürültü ve insan kalabalığından kaçan İstanbullular İzmir'i tercih ediyor. Bunun nedeni İzmir'in daha doğal, daha sakin ve daha yaşanabilir olması. Ayrıca yaşam İstanbul'a oranla çok daha ucuz. Sağlık ve beslenme açısından avantajlı. Tüm bu şartları göz önünde bulundurduğumuzda İzmir, yaşanacak kentlerin başında geliyor. Gelen göç bize İzmir'in konut açısından Türkiye'nin parlayan yıldızı olacağını gösteriyor. İstanbul'da işlerinden ayrılarak emekli olanların ilk etapta İzmir'i seçtiklerini artık hepimiz biliyoruz. İstanbul'dan İzmir'e gelen insan sayısı bundan böyle azalmayacak, daha da artacaktır. 

İZMİR DAHA KALİTELİ KONUT SUNUYOR

DRC Grup Kurucularından Onur Durmuş

İstanbul'da sosyal olanaklar ve ekonomi daha canlı olmasına rağmen yaşam kalitesi giderek azalıyor. İstanbullular, İzmir'de özellikle Çeşme, Urla ve Seferihisar gibi sayfiye yerlerinde oturmak istiyor. İzmir'in iklimi, insan yapısı ve İstanbula göre düşük olan trafik yoğunluğu, insanları cezbediyor. İnsanlar artık vaktinin çoğunu ev ve işyeri arasında geçirmek istemiyor. İzmir'de gelişen inşaat sektörü de daha kaliteli konutlar sunuyor. İzmir - İstanbul otoyolunun tamamlanmasıyla hem iş hem de oturma amacıyla İzmir'e daha çok insan gelecek. İzmir kısa süre içinde ekonomi ve kent yaşamı anlamında büyük gelişme kaydedecek.


İZMİR CAZİBE MERKEZİ OLUYOR

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Başkanı Necip Nasır

Hızlı tren ve İstanbul otoyoulunun bitmesinin ardından İzmir'in diğer bölgelerle ulaşımı çok daha rahat bir konuma geliyor. Özellikle İstanbul İzmir-İstanbul Otoyolu'nun iki kent arasındaki mesafeyi 3 - 3 buçuk saate indirecek olması İzmir’i cazibe merkezi haline getiriyor. Ayrıca Anadolu ile İzmir’in yakınlaşması İzmir’i daha da cazip kılıyor. Yatırımcıların da bu anlamda ilgisi çok arttı. İzmir'de iş yapmak için soran çok oluyor. İzmir büyük bir pazar. Fakat şunu belirtmeliyim ki; bu yatırımların İzmir'e olumlu yansıması için bir an evvel İzmir olarak master planlarımızı yapmamız gerekiyor. Sadece yolların gelmesi yeterli değil. Bizim bütüncül ve bölgesel planlarla İzmir'i inşaat sektörü açısından yatırım yapılabilir bir kente dönüştürmemiz gerek. Mevcut planlar yeterli değil. Planları oluşturmadığımız sürece, gelecek talep sadece yeni sorunların doğmasına neden olacaktır.

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman