İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Kira Sözleşmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Kira sözleşmeleri mal sahibi ve kiracı arasında imzalanan sözleşmelerdir. Her ne kadar genellikle basite alınsa da istenmeyen durumların yaşanması halinde iki tarafın da hakkının korunabilmesi için son derece titizlikle hazırlanması ve imzalanması gereken sözleşmelerdir. Kira sözleşmeleri kırtasiyelerde hazır olarak satılıyor olmasına rağmen bunların kullanılmasında aslında zorunluluk yoktur. İki tarafın taleplerinin ve yükümlülüklerinin açıkça belirtildiği sözleşmeler de imzalanabilmektedir.

Kiracının sözleşmeyi imzalamadan önce mutlaka sözleşmenin karşı tarafında olan kişinin veya kurumun taşınmazın gerçek sahibi olup olmadığını araştırması gerekmektedir. Mal üzerinde herhangi bir yetkisi olmayan kişiyle veya kurumla imzalanan sözleşmeler ilerleyen dönemlerde herhangi bir hak iddia edilmesinin önüne geçecektir. Kiralayacağınız taşınmazın adresinin sözleşmede doğru yazıldığını kontrol etmelisiniz. Bir şekilde adresin yanlış olması resmi kurumlarla sıkıntılar yaşamanıza, hatta dolandırılmanıza dahi neden olabilmektedir.

Bazı durumlarda kiralanan yerin geçmiş kullanıcısından doğan borçları bulunabilmektedir. Bu borçlara karşı herhangi bir yükümlülüğünüz kalmaması için sözleşmenizde sözleşmenin geçerli olduğu tarihten öncesine ait borçlara karşı herhangi bir sorumluluğunuz olmadığını mutlaka belirtmelisiniz. Dönemsel olarak belirlenen kira bedeli size uygun geldiği için mülkü kiralamaya karar verdiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay önünüzdeki dönemlerde yapılması gereken kira zamladır. Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak adına kesinlikle kira zamlarının hangi periyotlarla ve neye göre belirleneceğinin açık bir şekilde kira sözleşmelerinde belirtilmesi gerekmektedir.

Kira sözleşmelerinde kira bedelinin hangi dönemlerde ödenmesinin gerekli olduğu da açıkça belirtilmelidir. Örneğin her ayın 5'i ile 10'u arasında diye kira bedelinin ödeneceği tarihin belirtilmesi süreçte mülk sahibiyle yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçecektir. Ayrıca kira sözleşmelerinde kiranın ödeneceği bankanın adının ve kira bedelinin ödeneceği hesap bilgilerinin de yer alması gerekmektedir. Çok özel durumlar yaşanmadıkça kira bedellerinin banka aracılığıyla yatırılması kira bedeli karşılığında elinizde makbuz olması açısından yerinde bir davranış olacaktır.

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman