İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Rus krizini konut satışlarını da vurdu

Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi gerilimin etkileri her alanda hissedilmeye başladı.

Turizm ve ihracatın ardından gayrimenkul satışının en fazla yapıldığı Rusya’dan ön anlaşma ve rezervasyon iptalleri gelmeye başladı. Şuana kadar yapılan tüm alım anlaşmaları iptal edildi.

Yabancıların Türkiye’de taşınmaz edinmesine kolaylık getiren ve 2012 yılında yürürlüğe giren yasanın Türkiye’de yabancılara yönelik gayrimenkul satışlarında ciddi bir artış yaşanmıştı. Antalya’nın Alanya ilçesinde 2012′den bu yana 79 ülke vatandaşı yaklaşık 38 bin taşınmaz satıldı. Gayrimenkul alan yabancılarda ilk sırayı Yabancıların yerleşik yaşam için tercihlerinin başında yer alan Alanya’da ilk sırada Ruslar alırken bunu Almanlar ve Norveçliler takip ediyor. Sadece Rus’lar 2014 yılında 5 bin 712 konut Yıllık ortalama 5 milyon Euro gibi bir ekonomik paya sahip olan Ruslara yönelik emlak satışını Rusya’da yaşanan devalüasyonun ardından bu kez de uçak krizi vurdu. Alanyalı emlakçılar 2016′da satışların yeniden artmasını umut ederken 24 Kasım’da Türk hava sahasını ihlal eden Rus jetinin düşürülmesinin ardından yaşanan siyasi kriz satışları biranda durdu. Rusya’dan Alanya’da ev almak için ön anlaşma yapan ya da rezervasyon yaptıran Rus’lardan peş peşe iptaller gelmeye başladı. Şuana kadar rezervasyon yaptıran Rusların neredeyse tamamının iptal için geri dönüş yaptığı öğrenildi.

Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay turizm ve ihracatın yanı sıra kendilerinin sektörlerden yaşanan krizden olumsuz etkilendiklerini açıkladı. Daire satışı yapılmadan önce müşteri elektronik posta yoluyla tanıtım yaptıklarını ve rezervasyon yaptıklarını anlatan Balıktay, “Rezervesyon yapanlar, elektronik posta yoluyla iptal etti. Rusya’daki bütün müşterilerimiz iptal ettiler. Daha önce olanlarda sıkıntı yok ama almak isteyenlerde şuanda bir duraksama var. Bunlar ortamı güvensiz gördükleri için alıma çok sıcak yaklaşmıyorlar. Şuan için bir sıkıntı var olarak gözüküyor.” dedi.

Balıktay, bir kaç ay sonra politik anlamdaki krizlerin bir tatlıya bağlanarak işlerimizin açılmasını umut ettiklerini söyledi. Ancak şu aşamada gözle görülür bir düşün olduğunun altını çizen Balıktay, gelecek yıl için en az 3 bin konut satmayı planladıklarını ancak o rakamlar ulaşmanın mümkün gözükmediğini ifade etti. Bir konutun ortalama 100 bin Eurodan alıcı bulduğunu belirten Balıktay, şöyle konuştu: “Hesaplarsak evleri ciddi bir miktar yapıyor. Bu kayıp olacak. Bunun yanında ev eşyası bakımından da bir kayıp olacak. Bunlardan turizmde kayıp edecek. Buradan bir çok sektör yararlanıyordu.”

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman