İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Ev Alırken Tecrübe Kazanmış İnsanlara Danışın

İnşaat sektöründeki büyümeyi ve konut satış rakamlarını değerlendiren Zirve Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Cemal Geneş, konut alırken dikkat edilmesi gereken konularla ilgili önerilerde bulundu.

Geneş, “Sadece evlerin iç tasarımına, seramiğine, mermerine bakmak yeterli değil. İnşaatın sağlam ve depreme dayanıklı olup olmadığını anlamak için mutlaka bu işten anlayan insanlara danışmak gerekiyor.” dedi.

Ev Alırken Tecrübe Kazanmış İnsanlara Danışın

İnsanların araba alırken eksper için para verdiklerini anımsatan Geneş, “Ev konut alma konusunda da bu işten gerçekten iyi anlayan akademisyenlere, mühendislere veya bu işte tecrübe kazanmış insanlara danışılmalı.” diye konuştu. Piyasada depreme dayanıksız, kaliteli malzeme kullanılmamış çok sayıda ev olduğu uyarısında bulunan Geneş, inşaatların projelendirme esnasında kusursuz olduğunun fakat uygulamada aynı özenin gösterilmediğinin altını çizdi. Geneş, şunları kaydetti: “Proje aşamasında kullanılan bilgisayar programları veya bunları projelendiren mühendislerin büyük bir kısmı binaları depreme dayanıklı olarak tasarlıyor fakat iş uygulamaya geldiği zaman, inşaatlar daha çok kültür seviyesi çok düşük, ilkokul, ortaokul mezunu, farklı sektörlerden para kazanmış insanlar tarafından inşa ediliyor. Sadece para kazanmak için bu işi yapan müteahhitlerin, inşaatlar sırasında kendi yanlarında çalıştırmış oldukları iyi yetiştirilmiş mühendis sayısı çok az. Sadece durumu kurtaracak şekilde bir iki mühendis çalıştırıp gerisi tekniker veya tekniker bile olmayan kişiler kontrolünde inşaat yapıyorlar.”

'YAPI DENETİM FİRMALARI BİNALARI YETERİNCE KONTROL EDEMİYOR'

Ciddi anlamda bir kontrolün söz konusu olmadığını anlatan Geneş, “Eğer olsaydı, yapı denetim firmaları çok daha fazla mühendisi bünyesinde bulundurmalıydı. Normal şartlarda inşaat maliyetlerinin yüzde 3'ünü alması gereken yapı denetim firmaları, genelde rekabetten dolayı bu oranı yüzde 1'lere kadar düşürebildi. Bu kazançla da istihdam edilen mühendis sayısı ve kalitesi çok düşük. Yapılması gereken kontrollerin tam anlamıyla yapılamıyor.” ifadelerini kullandı.

Binaların depreme dayanıklı olarak inşa edilmesinin yolunu yine toplumun açabileceğini söyleyen Geneş, ev alacaklara şu önerilerde bulundu: “Daha ucuz ya da daha gösterişli diye ev almayın. Müteahhidinin kim olduğunu çok iyi araştırmak gerekiyor. Firma sahiplerinin ne kadar teknik insanlar olduğunu, bu işin eğitimini almış mühendis olup olmadıklarını ya da beraber çalıştıkları kişilerin bu özelliklerini taşıyıp taşımadıklarını kontrol ederek ev almaya karar vermek gerekiyor. Eğer toplum olarak bunu bilinçli olarak yapabilirsek asıl o zaman bu işin önüne geçmiş oluruz. Binaların depreme dayanıklı bir şekilde inşa edilmesinin yolunu açabiliriz.”http://www.gulenevim.com

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman