İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli

Son yıllarda bankaların kredi kullandırma konusunda rekabetleri kredi kullanacak olanların lehine sonuçlar doğurmuş ve konut kredisi alarak ev sahibi olmak daha kolay bir hale gelmiştir. Bankaların yurt dışındaki mortgage sistemleri kadar uzun vadeler sunmasalar da geçmiş yıllara oranla vade sayısında artışa gitmeleri ve cazip oranlarla kredi kullanımının önünü açmaları insanların kira ödemek yerine kredi çekerek ev sahibi olmalarının önünü açmıştır. Fakat uzun vadeli borca girmek her zaman için dikkatli düşünülerek yapılması gereken bir hamle olduğu için konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.


Ev almak araba almak kadar kolay değildir. Hayalinizdeki evin bütçenize uygun olması ve bu evi kısa sürede bulma durumunuz olmayabilir. 


Bu nedenle ev alma fikrini aklınızdan geçirdiğiniz an hesaplamalar yaparken ev araştırma konusunda da harekete geçmeniz tavsiye edilmektedir. Kredi çekebileceğiniz miktarı araştırmalı ve ödeme limitinizin, kredi limitinizin üstünde evlere bakarak vakit kaybetmemelisiniz. Kredi limitleri bankalar arasında ufak tefek değişiklik gösterse de genel bir ortalaması bulunmaktadır. Bu ortalama ise genellikle kişilerin aylık kazancının %60’ı kadar aylık ödeme yapabileceği varsayılarak hesaplanmaktadır. Bankalar %60’ın geri kalan rakamı ise kişinin diğer ihtiyaçlarında harcayabileceğini, miktarın aşması durumunda ödeme güçlüğü çekilebileceğini düşünmektedirler. Fakat ek kefil ve bankaya verilebilecek farklı ipotekler aracılığıyla görüşülerek kredi limitlerinin arttırılması mümkündür. Kredi limitinizi bankalar nezdinde arttıracak durumlardan birisi de evli olmanız ve eşinizin çalışıyor olmasıdır.


Bankalardan konut kredisi çekmek istediğiniz zaman çeşitli faiz oranlarıyla karşılaşacaksınız. Bankaların size sunduğu kredilerdeki faiz oranlarının karşılaştırılması akıllıca konut kredisi kullanmak için yeterli değildir. Bankaların kredi kullanımına ilişkin dosya masraflarının da hesaplanarak maliyet çıkarılması gerekir. Ayrıca konut kredisi maliyetlerinize bankaların kredi kullanım süresi boyunca kredi kullananlara yıllık yaptıkları hayat sigortası bedellerini de eklemelisiniz. Bu ücretlerde ve kredi faiz oranlarında pazarlık yapabileceğinizi unutmamalısınız. 

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman