İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Kiracı 1 yıl dolmadan sözleşmeyi feshederse ne olur?

İşyerimizi kiraya verdik. Sözleşme bir yıllık ve kiracı bir yıllık kira bedelini peşin ödedi. Ama şimdi gıda işi yapacağı için binada oturanların itiraz ettiğini ileri sürerek sözleşmeyi feshetmek istiyor. Buna hakkı var mı? • F.T. 


Kira ilişkilerinde kiracının fesih hakkı vardır ancak fesih dönem sonlarında olmalıdır. Sizin kira sözleşmeniz bir yıllık olduğuna göre kiracı ancak bir yılın sonunda sözleşmeyi feshedebilir. 


Peki bir yıl dolmadan feshederse yani sizin olayınızdaki gibi dönem bitmeden feshederse ne olur? Böyle bir durumda kiracının elini kolunu bağlayarak kiralananda oturtma imkanı yoktur ancak kiracı kiralayana borçlanır. Bu borçlanma, boşalan yerin aynı şartlarla yeniden kiraya verilmesi için geçecek zamanla sınırlıdır. Yani kiracı çıktıktan sonra muhitin ve kiralananın özelliklerine göre kiracı ile aynı şartlarla ne kadar süre içinde kiraya verilebilecek ise kiracı kiralayana bu süre kadar borçlanır. Bundan maksat kiralayanın zararının karşılanmasıdır. Boş kalan sürenin kirasını çıkıp giden kiracı karşılamış olur, yeniden kiracı geldiğinde de kira bedeli ödenmeye devam eder, bu şekilde de kiralayanın zararı giderilmiş olur. Burada dikkat edilmesi gereken ifade 'aynı şartlarla yeniden kiraya verilebilme süresi'dir.


Zira kiraya veren gider eski kiracıya göre daha yüksek kira bedeli talep eder veya daha ağır şartlar ileri sürerek kiralanmayı geciktirir ise bundan kiracı sorumlu olmaz. Kiracı aleyhine böyle bir tazminat davası açıldığında aynı şartlarla ne sürede bu yerin yeniden kiraya verilebileceğini bilirkişi belirler. Bu bilirkişi de büyük ihtimalle o muhitte çalışan emlak komisyoncusudur. 


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman