İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Eryaman da Kira mı kredi mi?

Kira ödemek mi yoksa kredi çekip ev sahibi olmak mı daha avantajlı?

Ailenizin yanında oturuyorsunuz, “Ah bir kendi evim olsa” diye hayal kuruyorsunuz.  Veya kiradasınız ve her ay bütçenizin önemli bir kısmını kiraya ödeyerek havaya attığınızı düşünüyorsunuz. Bir ev mi satın alacaksınız yoksa kiralayacak mısınız? Kirada oturmaya devam mı edeceksiniz yoksa ev sahipliğine doğru cesur ama korkutucu bir adım mı atacaksınız? Bu sorular sadece sizin sorduğunuz sorular değil. Size benzer on binlerce kişi her gün aynı soruları soruyor.

Yukarıdaki tariflerden birine uyuyorsanız bu yazımız sizin için.

Sizi merakta bırakmayalım, sorunun kısa cevabını hemen verelim:Hesapkurdu‘nda yer alan bilgilere göre cevap kişinin bütçesine ve günlük harcamaları rahat yapma / para biriktirme arasında ne tarafa yakın olduğuna göre değişir. Ancak, genel olarak içinde yaşayacağınız evi krediye girip satın almak uzun vadede en doğru karar. Niye mi böyle düşünüyoruz? Buyrun okuyun:

Kredi – kira karşılaştırmasında net karara varmak için, bazı varsayımlara dayalı detaylı bir hesap yapmak lazım. Yazımızda bu hesaba dahil olması gereken en önemli konuları ele alacağız.

Konut Kredisi Kullandığınız Senaryo

Öncelikli olarak konut kredisi kullanmak için elinizde birkaç istisna dışında mutlaka biraz peşinatınız olmalı. Alacağınız evin değerinin %25’ini (yani 4’te birini) peşin olarak ödemeniz BDDK tarafından yasal olarak zorunlu tutulmuş bir şart olduğundan bundan kaçış yok.

Örnek verirsek, 135.000 TL değerinde bir ev için yaklaşık 35.000 TL peşinatınızın olması gerekiyor ve konut kredisini ancak geriye kalan 100.000 TL için kullanabilirsiniz.

Bugünün şartlarında (Mart-Nisan 2015) 100.000 TL konut kredisi için 10 yıl vadede aylık taksitleriniz 1.346 TL olacaktır. Öncelikle bu tutarın sizin bütçenizi zorlamayacak bir seviyede olduğundan emin olmanız lazım.

Kredinin 10 sene boyunca toplam geri ödemesi (faiz + anapara) ise 161.500 TL olmaktadır. Konut kredisi kullanmanızdan dolayı ödeyeceğiniz kredi tahsis ücreti, ekspertiz ve ipotek tesisi ücreti toplamı (dosya masrafı) yaklaşık 1.000 TL olmakta. Bu şartlar altında 100.000 TL’yi 10 yıl vade ile almanız durumunda faiz ve masraf toplamı 62.500 TL,&Eryaman da Kira mı kredi mi?

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman Satılık Daire

Eryaman kiralık daire

Eryaman da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Ankara Eryaman'da satılık daire

Eryaman kiralık

Eryaman emlak
Eryaman Satılık
Baran Emlak Eryaman